Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 06 grudnia 2023 napisz DONOS@

ALERT POZIOMU I w Łomży

Główne zdjęcie
ALERT POZIOMU I w Łomży

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłosiło ALERT POZIOMU I w związku z ryzykiem przekroczenia w Łomży poziomu dopuszczalnego zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi PM2,5. WCZK alert wydało na podstawie informacji z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku, który monitoruje jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy. Jednocześnie WCZK zaznacza: „brak zagrożeń dla zdrowia ludzkiego”.

WIOŚ potwierdziło ostatnio przekroczenie w Łomży wartości dopuszczalnego stężenia średniorocznego pyłami zamieszonymi PM2,5 w okresie od 1.05.2016 r. do 30.04.2017 r. o 12%. Zanotowane w tym czasie stężenie średnioroczne tych zanieczyszczeń wyniosło w mieście 28 µg/m3 przy dopuszczalnej w kraju normie 25 µg/m3. 
- Na podstawie przekroczeń normy dopuszczalnej w poprzednich latach oraz wysokich wyników zanieczyszczenia w roku bieżącym – prognozy nie wskazują na możliwość obniżenia stężeń danego zanieczyszczenia – czytamy w komunikacie WIOŚ, który informuje także, że ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM2,5 w Łomży związane jest z emisją niską, transportem drogowym, niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi, jak również spodziewany okres ryzyka przekroczeń – sezon grzewczy.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, które na podstawie tej informacji z WIOŚ  ogłosiło ALERT POZIOMU I w Łomży podaje, że przewidywany czas trwania ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM2,5 ustala się do dnia 31.12.2017 r.
Jednocześnie WCZK wyraźnie zaznacza w komunikacie: „brak zagrożeń dla zdrowia ludzkiego”.

Pył zawieszony PM2,5 (particulate matter) jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę