Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 czerwca 2023 napisz DONOS@

Polityczna (i prawna) batalia o WFOŚiGW

Wiosną posłowie PiS zmienili prawo ochrony środowiska zapewniając tej partii większość we wszystkich radach wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w kraju - co miało doprowadzić do przejęcia zarządów i pełni władzy. W odpowiedzi radni sejmiku województwa podlaskiego z PSL-PO, w czerwcu wprowadzili do statutu WFOŚiGW w Białymstoku, zasadę jednomyślności w radzie nadzorczej przy powoływaniu członków zarządu funduszu, co miało zablokować plany PiS na „przejęcie” funduszu. Wczoraj wojewoda podlaski z PiS stwierdził nieważność wprowadzonego przez radnych PSL i PO zwrotu „jednomyślnie w pełnym pięcioosobowym składzie Rady”, a dziś nowa rada nadzorcza funduszu większością głosów wskazała kandydatów na nowego prezesa i zastępcę.

Znowelizowane prawo ochrony środowiska weszło w życie 24. maja. Tego dnia wygasły mandaty dotychczasowych członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W nowych  pięcioosobowych składach rad czterech członków wyznaczają związani z PiS: wojewodowie (po dwóch), a także minister środowiska oraz prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (po jednym). Jedynymi przedstawicielami samorządu województwa zostali wskazani przez sejmiki wiceprzewodniczący rad nadzorczych funduszy. Tym wiceprzewodniczącym WFOŚiGW w Białymstoku został Jacek Piorunek (PO) z Łomży. Tego samego dnia, gdy sejmik go wybierał, większością głosów radnych koalicji PSL-PO, zmieniono także statu funduszu wprowadzając zapisy, że rada w sprawie zarządu funduszu decyduje „jednomyślnie w pełnym pięcioosobowym składzie Rady”. Radny wojewódzki Marek Komorowski z Zambrowa, który w imieniu klubu radnych PiS wnioskował o wykreślenie tego wymogu jednomyślności przekonywał, że oto powraca zasada „liberum veto”, którą zniosła Konstytucja 3 Maja z 1791 roku. Większością głosów radnych województwa z koalicji PO-PSL, przy sprzeciwie radnych z PiS, taką zasadę do statutu wprowadzono. Zapis zakwestionowały służby prawne wojewody podlaskiego, który formalnie sprawuje nadzór nad stanowieniem prawa przez samorządy na terenie województwa. Zdaniem prawników wojewody sejmik wprowadzając zapis „jednomyślnie w pełnym pięcioosobowym składzie Rady” dokonał „nieuprawnionej modyfikacji przepisu art. 400j ust. 2a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska”. To – jak uznano - „istotne naruszenie prawa” i „z uwagi na konieczność wyeliminowania z obrotu prawnego” kwestionowanego zapisu wojewoda stwierdził nieważność tych punktów statutu, które się do niego odwołują.  Rozporządzenie nadzorcze wojewody Bohdana Paszkowskiego (z PiS) zostało wydane wczoraj, a dziś nowa rada funduszu większością 4 do 1 wskazała kandydatów do nowego zarządu. To związani z PiS: Maciej Borzyszkowski z Augustowa i Magdalena Tymińska z Białegostoku. Formalnie ma ich powołać zarząd województwa... z koalicji PSL-PO. I chyba tego już nikt nie zablokuje. Na podpis Prezydenta RP Andrzeja Dudy czeka kolejna błyskawicznie przegłosowania przez Sejm i Senat poprawka do ustawy prawo ochrony środowiska, która sprowadza się do tego, że jeśli zarząd województwa ich nie powoła, zrobi to wojewoda. 

Oto nowy skład Rady Nadzorczej  WFOŚiGW w Białymstoku
Paweł Mucha – Przewodniczący Rady Nadzorczej (rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska)
Jacek Piorunek – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (PO – wyznaczony przez Sejmik)
Michał Rzemieniewski – wyznaczony przez Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  (zastępca dyrektora Departamentu Porządku Publicznego MSWiA)
Tomasz Stefan Madras – wyznaczony przez wojewodę podlaskiego spośród przedstawicieli nauki lub organizacji pozarządowych  (radny PiS z Białegostoku i pełnomocnik wojewody do spraw rozwoju społeczeństwa obywatelskiego)
Maciej Zajkowski – wyznaczony przez wojewodę podlaskiego (w ostatnich wyborach kandydat PiS do Rady Powiatu Białostockiego)

Warto dodać, że dotychczas władze WFOŚiGW w Białymstoku były tworzone przez ludzi wiązanych z PO i PSL.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę