Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Drozdowska gala na finał festiwalu

Główne zdjęcie
Katarzyna Rogalska

Wielka gala zakończyła XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. 24. artystów z kraju i zza granicy wykonało w parku Muzeum Przyrody w Drozdowie światowe przeboje operowe, operetkowe, musicalowe i popularne, w tym utwory nietypowo zaśpiewane bądź zagrane. Wśród doświadczonych operowych śpiewaków bardzo dobrze zaprezentowały się też łomżynianki Agnieszka Żemek-Pawczyńska i jej podopieczna Paulina Porowska. – Każdego roku poziom jest wysoki, ale tym razem wszyscy artyści przeszli samych siebie! – mówi Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu. – Mieliśmy 23 koncerty w 10 dni, dotarliśmy do wielu miejsc, w tym takich, gdzie jeszcze nie graliśmy – a za rok jubileusz!

Optymistyczne prognozy pogody na niedzielę sprawdziły się, tak więc finałowy koncert festiwalu oklaskiwało kilkuset słuchaczy. Aura sprzyjała atmosferze muzycznego pikniku, tak więc wiele osób rozsiadło się na przyniesionych kocach, bądź bezpośrednio na trawie, zatapiając się w świat dźwięków. Jacek Szymański przygotował na galę bardzo urozmaicony program, obejmujący aż 26 utworów, do których doszły niespodzianki, było więc czego słuchać. Z najciekawszych wykonań warto wyróżnić arię Dalili z opery „Samson i Dalila” Saint-Saënsa Victorii Belarus, piosenkę „Raz na lewo, raz na prawo” ulubieńca festiwalowej publiczności Dariusza Wójcika czy spektakularny show Tomasza Raczkiewicza, śpiewającego „Miłość ci wszystko wybaczy” i „Seksapil”. 
Instrumentaliści również mieli sporo okazji do wykazania się swym kunsztem, szczególnie pianiści Rafał Lewandowski, Piotr Łukaszczyk i Artur Sychowski, który zapełnił też nieoczekiwaną lukę w programie improwizacją na temat słynnej pieśni „O sole mio”. Publiczność entuzjastycznie przyjęła również kołysankę „Summertime” na klarnet Andrzeja Wojciechowskiego oraz rodzinny duet Rafała i Franciszka Lewandowskich, grających na cztery ręce „Taniec z szablami” Arama Chaczaturiana. Nie mogło też zabraknąć przedstawicieli gospodarzy. Koncert rozpoczęło więc akordeonowe trio w składzie: Piotr Komorowski, Jakub Kozłowski i Michał Olchowik, a Paulina Porowska ze Studia Wokalnego ROK, zwyciężczyni niedawnego Przeglądu Piosenki i Poezji Śpiewanej im. Jacka Kaczmarskiego „Niezapomniane polskie przeboje”, porywająco zaśpiewała nagrodzoną tam piosenkę „Tańczące Eurydyki” z repertuaru Anny German. Z kolei w „Kujawiaku” Wieniawskiego brylował skrzypek Jan Zugaj, zaś Agnieszka Żemek-Pawczyńska zaliczyła kolejny udany występ na festiwalu, śpiewając liryczną „Sambę trawy”. 
– Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie nasi mecenasi – mówi Jacek Szymański. – Z całego serca przede wszystkim chciałem podziękować pani poseł Bernadecie Krynickiej, dzięki której otrzymaliśmy wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bo bez jej pomocy nie moglibyśmy zorganizować tego festiwalu w takiej formie.
– Wsparli nas również bardzo Jacek Piorunek i cały urząd marszałkowski, bo w tym roku przeznaczyli na festiwal 60 tys. złotych – dodaje Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury i organizator festiwalu. – Ogromną pomoc otrzymaliśmy też ze strony PWSIiP, Fundacji Stefczyka, OSM Piątnica, „Retro”, Jana Kurpiewskiego, firmy Novum, MJ Jedwabne, Mirosława Mastalerza, firmy Agro-Rolnik, Krzysztofa Czarneckiego, Romana Podoskiego, Wiesława Migdała oraz wielu innych osób i firm. Zauważamy też bardzo dużą życzliwość dla festiwalu władz powiatu i współudział wielu samorządów; bardzo dziękuję też pracownikom ROK Łomża, którzy włożyli wiele pracy w organizację i zabezpieczenie jego przebiegu. 
– Chciałbym na jubileuszowym festiwalu powtórzyć po 15 latach operę „Nabucco” Verdiego – zapowiada przyszłoroczną edycję imprezy Jacek Szymański. – W grę wchodzą tu tylko dwie świątynie, katedra lub Krzyża Świętego, ale muszę otrzymać na to zgodę księdza biskupa. Myślę już o obsadzie, planuję też kolejne koncerty, w tym organowe i wiele innych – jak tylko zdrowie dopisze i uda się wszystko szczęśliwie sfinalizować, zapraszam na koncerty za rok!

Wojciech Chamryk

Foto: Katarzyna Rogalska
Foto: Jakub Kozłowski, Piotr Komorowski i Michał Olchowik
Foto: Łukasz Wroński
Foto: Monika Gruszczyńska
Foto: Jacek Szymański
Foto: Tomasz Mazur, Andrzej Ogórkiewicz
Foto: Rodzina Lewandowskich
Foto: Paulina Porowska
Foto: Zabawy w parku
Foto: Park przy Dworku Lutosławskich
Foto: Park przy Dworku Lutosławskich
Foto: Jan Zugaj
Foto: Rafał Lewandowski i Jan Zugaj
Foto: Jacek Szymański
Foto: Agnieszka Żemek - Pawczyńska
Foto: Agnieszka Żemek - Pawczyńska
Foto: Agnieszka Żemek - Pawczyńska
Foto: Artur Sychowski
Foto: Park przy Dworku Lutosławskich
Foto:
Foto: Olena Skrok
Foto: Łukasz Wroński
Foto: Nello – De Ascensao Dente Manuel,
Foto: Victoria Belorus
Foto: Poseł Lech Antoni Kołakowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Grzymała, wicemarszałek województwa podlaskiego Stefan Krajewski, wicestarosta łomżyński Lech Szabłowski, poseł Bernadeta Krynicka, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, państwo Przybylak
Foto: Katarzyna Rogalska
Foto: Park przy Dworku Lutosławskich
Foto: Park przy Dworku Lutosławskich
Foto: Piotr Łukaszczyk z synem Filipem
Foto: Monika Gruszczyńska
Foto: Monika Gruszczyńska
Foto: Tomasz Mazur
Foto: Piotr Łukaszczyk, Tomasz Mazur
Foto: W pierwszym rzędzie: Jacek Piorunek z żoną, Anna Archacka
Foto: Tomasz Mazur
Foto: Jacek Szymański
Foto: Andrzej Wojciechowski
Foto: Park przy Dworku Lutosławskich
Foto: Andrzej Ogórkiewicz, Piotr Łukaszczyk
Foto: Jacek Szymański, Tomasz Raczkiewicz
Foto: Tomasz Raczkiewicz
Foto: Tomasz Raczkiewicz
Foto: Piotr Łukaszczyk
Foto: Piotr Łukaszczyk, Tomasz Raczkiewicz
Foto: Rodzina Lewandowskich
Foto: Artur Sychowski i Dariusz Wójcik
Foto: Dariusz Wójcik
Foto: Tomasz Raczkiewicz
Foto: Tomasz Raczkiewicz, Potr Łukaszczyk, Magdalena Witczak
Foto: Magdalena Witczak, Tomasz Raczkiewicz
Foto: Anna Osior, Dariusz Wójcik
Foto: Olena Skrok
Foto: Victoria Belorus, Dariusz Wójcik
Foto: Victoria Belorus
Foto: Rodzina Lewandowskich

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę