Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@

Zmiany w strefach ASF

Główne zdjęcie
Aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami ASF

Komisja Europejska rozszerzyła strefę ochronną (żółtą) związaną z Afrykańskim Pomorem Świń. Objęła ona teraz m.in. cały powiat kolneński. Rolnicy zajmujący się chowem świń w tej strefie zobowiązani są do przestrzegania dodatkowych środków ostrożności, a sprzedaż świń podlega dodatkowym obostrzeniom.

W obrębie strefy żółtej oraz poza ten obszar w granicach Polski przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia, wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii (nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką).
W przypadku wysyłki poza granicę Polski świnie muszą przebywać w gospodarstwie od co najmniej 30 dni, do gospodarstwa, z którego pochodzą w okresie 30 dni przed przemieszczeniem nie wprowadzono świń ze strefy niebieskiej (obszarów zagrożenia), ani czerwonej (obszaru objętego ograniczeniami). W ciągu 15 dni przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu laboratoryjnemu w kierunku ASF z wynikiem ujemnym i posiadają świadectwo zdrowia od urzędowego lekarza weterynarii wystawione w ciągu 24 godzin przed przemieszczeniem.

Dotychczas tą strefą żółtą objęte były m.in. tereny powiatów łomżyńskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego – za wyjątkiem gm. Rutki Kossaki, która znajdowała się w strefie czerwonej (obszar objęty ograniczeniami) i teraz tak jak wszystkie gminy z powiatu kolneńskiego znalazła się w strefie żółtej. Na terenie powiatu grajewskiego jest wyznaczona strefa niebieska, czyli obszar zagrożenia ASF.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę