Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Roskowiński zacznie murale od Powstania Styczniowego

- Wszystko, co robię, to dla Polski i państwa polskiego, ja od dwóch lat żyję w wolnej Ojczyźnie, wcześniej żyłem w kraju... „dziwnym” - mówi artysta malarz Rafał Roskowiński (lat 50), autor – jak to sam ocenia – około 300 murali i czterech projektów dzieł naściennych na 600-lecie Łomży. - Robocza nazwa cyklu „Złota Łomża” nawiązuje do kolorów królewskich, ale seria ma ostateczny tytuł „Ku Niepodległej”. Namalujemy malowidła poświęcone znanym łomżyniakom: pedagogowi Jakubowi Wadze i etnografowi Adamowi Chętnikowi, promującemu folklor i kulturę kurpiowską. Dwa murale będą hołdem złożonym bohaterskiej obronie miasta przed nawałą bolszewicką w 1920 roku pod dowództwem kpt. Mariana Raganowicza oraz Powstańcom Styczniowym z 1863 r. Cześć i chwała Bohaterom! Do Łomży przyjadę z czteroosobową ekipą, zaczynamy od Powstania 3. lipca.

Artysta rodem z Radomia znany jest z jednego z najdłuższych na świecie murali o długości 750 metrów – wokół jednostki wojskowej w Legionowie – wysokie na 3 metry postacie, nazwy i daty 47 bitew na szlaku chwały oręża polskiego. W naszym regionie najbardziej znana jest siódemka murali w Wiźnie, militarno-orężna, w których projektowaniu uczestniczył i których namalowanie nadzorował. Jednak ma w dorobku wiele dzieł lżejszych tematycznie. Od czwartku do muralu na dziedzińcu muzeum w Łomży - postaci twórcy skansenu w Nowogrodzie Adama Chętnika z parą: Kurpia i Kurpianki – ścianę o wymiarach około 5 m na 15 m przygotowuje ekipa rodzinnej firmy budowlano-remontowej Sylwestra i Juliusza Zawadzkich. Łomżyńscy fachowcy z rusztowania o 3 poziomach robią remont generalny: zbijają tynk, gdzie jest odparzony lub „grucha”, naprawiają ubytki, gruntują, kleją siatkę i szpachlują, a na koniec pomalują tło białym podkładem. Zakończą w tym tygodniu.

Na 4 murale miasto wyda 60 tysięcy złotych

Murale poprzedzają o rok obchody 600-lecia nadania praw miejskich Łomży, które przypadają w 2018 r., w 100. rocznicę odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. Jak informuje Grzegorz Daniluk z Urzędu Miejskiego, powstaną na elewacjach czterech budynków. Największa ze ścian ma 220 mkw. Na kamienicy przy ul. Wojska Polskiego 11 powstanie mural, odnoszący się do tematyki Powstania Styczniowego. „Obraz nawiąże do zdjęcia E. Zajączkowskiego z 1916 roku, ukazującego mieszkańców Łomży przed krzyżem, upamiętniającym miejsce stracenia powstańców przy Szosie Zambrowskiej” - pisze urzędnik ratusza. „Mural zdobiący ul. Polową (od strony ulicy w kierunku przedszkola – red.) upamiętni osobę Jakuba Ignacego Wagi, ale trochę w innym niż zwykle ujęciu. Autor „Flory polskiej” zostanie sportretowany w otoczeniu młodzieży, jako nauczyciel kształtujący w niej postawy patriotyczne. Wśród uczniów znajdzie się także syn Wagi – Władysław, uosabiający aspiracje i niepodległościowe dążenia Polaków. Malowidła powstaną również przy ul. Rządowej 5 i dziedzińcu Muzeum Północno-Mazowieckiego przy ul. Dwornej. Obraz na budynku przy Rządowej przedstawiać będzie kapitana Mariana Raganowicza i jego 33. pułk piechoty z bitwy „Cud nad Narwią” w 1920 r. Mural przy muzeum przybliży postać Adama Chętnika - etnografa i muzealnika, ale także niepodległościowego działacza społeczno-politycznego. Murale oraz ich projekty wykona dr sztuk pięknych Rafał Roskowiński, twórca Gdańskiej Szkoły Muralu - artysta, malarz, pionier i legenda polskiego muralizmu. W pracach mogą wziąć udział też dzieci z lokalnych szkół i przedszkoli oraz chętni wolontariusze”. 
Inspektor Łukasz Czech dodaje, że „za kwotę 60 tysięcy złotych cztery murale w Łomży wykona Gdańska Szkoła Muralu. Cena obejmuje projekty graficzne oraz wykonanie wielkoformatowych malowideł ściennych o łącznej powierzchni 500 mkw. (w tym grunty, farby elewacyjne, transport, wynajem rusztowania lub podnośnika). Murale muszą wpisywać się w obecny stan architektoniczny i przestrzeń miasta. Dwa z nich powstaną na budynkach objętych strefą ochrony konserwatora zabytków i musiały zyskać jego akceptację. Projekty były ponadto konsultowane z historykami z Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz członkami zespołu ds. kultury i dziedzictwa narodowego oraz ds. promocji, powołanymi do przygotowania obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Łomży”. Jeśli pogoda nie spłata figla, cztery murale powstaną do 25. lipca 2017.

Mirosław R. Derewońko

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę