Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 19 maja 2021 napisz DONOS@

Patriotyczne murale w Łomży

Główne zdjęcie
Adam Chętnik (ur. 20 grudnia 1885 w Nowogrodzie, zm. 29 maja 1967 w Warszawie) to wybitny etnograf, muzealnik, działacz społeczny i polityczny. Przede wszystkim miłośnik i badacz kultury kurpiowskiej i założyciel Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Mural z Jego postacią ma być widoczny na dziedzińcu Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, które także założył Chętnik. W projekcie po obu bokach obrazu mają być jeszcze postacie Kurpiów w strojach ludowych.

Przyrodnik Jakub Waga, etnograf i muzealnik Adam Chętnik, kapitan Marian Raganowicz dowodzący obroną Łomży przed bolszewikami w 1920 roku oraz Powstańcy Styczniowi – mają pojawić się na historycznych muralach jakie władze miasta chcą stworzyć przed przyszłorocznym jubileuszem 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Projekty murali – choć jeszcze nie do końca dopracowane - przedstawiła wiceprezydent Agnieszka Muzyk, podczas uroczystej sesji Rady Miasta z okazji 599. rocznicy.

210510110729.png
Foto: Adam Chętnik (ur. 20 grudnia 1885 w Nowogrodzie, zm. 29 maja 1967 w Warszawie) to wybitny etnograf, muzealnik, działacz społeczny i polityczny. Przede wszystkim miłośnik i badacz kultury kurpiowskiej i założyciel Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Mural z Jego postacią ma być widoczny na dziedzińcu  Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, które także założył Chętnik. W projekcie po obu bokach obrazu mają być jeszcze postacie Kurpiów w strojach ludowych.
Foto: Jakub Waga (ur. 25 lipca 1800 w Grabowie zm. 23 lutego 1872 w Łomży) to przyrodnik i botanik. Jest uważany za jednego z prekursorów działalności ekologicznej. Sławę przyniosło mu wydane w latach 1847–48 dwutomowe dzieło „Flora Polska” zawierające opisy 1061 gatunków roślin z terenu Królestwa Polskiego. Mural z Jego wizerunkiem i wizerunkiem Jego syna Władysława miałby pojawić się na ścianie kamienicy przy ul. Polowej.
Foto: Na szczycie budynku przy ul. Rządowej 5 ma zostać namalowany mural poświęcony obrońcom Łomży z 1920 roku. Kapitan Marian Stanisław Raganowicz (ur. 12 sierpnia 1892 w Sieniawie, zm. wiosną 1940 w Charkowie) był pierwszym dowódcą żołnierzy, którzy przez 5 dni powstrzymywali ataki wojsk bolszewickich na forty w Piątnicy. Na muralu tym – jak zapowiadała wiceprezydent Agnieszka Muzyk ma być dopisane zdanie marszałka Józefa Piłsudskiego: „Nie byłoby cudu nad Wisłą bez cudu nad Narwią”.
Foto: Na ścianie budynku przy ul. Wojska Polskiego ma zaś zostać namalowany mural poświęcony Powstaniu Styczniowemu z 1863 roku i łomżyńskiej „mokrej łączce”, w której spoczywają rozstrzelani powstańcy.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę