Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Ćwiczenia Saber Strike 17

Główne zdjęcie
MI-24

Odpowiedź na atak hybrydowy ćwiczyła na poligonie w Orzyszu Batalionowa grupa bojowa NATO, która od kwietnia strzeże wschodnią flankę Sojuszu. W akcji użyto czołgi, śmigłowce, odrzutowce, a nawet amerykański bombowiec strategiczny B-52.

W skład batalionowej grupy bojowej NATO stacjonującej w okolicach Orzysza wchodzą wojska amerykańskie, brytyjskie i rumuńskie. To jej żołnierze wraz z Polakami ćwiczyli w piątek na poligonie w Orzyszu. Gen. Jarosław Gromadziński, szef ćwiczeń powiedział dziennikarzom, że ich scenariusz był adekwatny do zagrożeń, jakie występują teraz w Europie. Oglądali je dowódcy NATO oraz m.in. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, który mówił, że są one sprawdzianem sojuszniczej reakcji w ramach art. 5 traktatu waszyngtońskiego. To artykuł w którym jest mowa o tym, że zbrojna napaść na jedno z państw członkowskich NATO jest traktowane jak napaść na nie wszystkie.

- Zaczęło się od zagrożeń hybrydowych, od aktu dywersji, a skończyło na wprowadzeniu B-52 - ciężkiego bombowca, który jest symbolem potęgi i skuteczności działania sił amerykańskich – podkreślał Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz dodając, że tutaj, w Orzyszu, wykuwa się prawdziwa siła sojuszu.

- Ćwiczenia pokazały, że Polska jest silnym krajem, a Polacy przyczyniają się do adaptacji Sojuszu – oceniał gen. Salvatore Farina, dowódca sił połączonych NATO ocenił. - Stoicie na pierwszej linii, umożliwiając wzmacnianie obrony i odstraszając wroga – dodawał.

 

Dowódca wojsk lądowych USA w Europie gen. Frederick Hodges mówił zaś, że Polska staje się „środkiem ciężkości” dla sił amerykańskich w Europie. Amerykańskie wojska dziś są obecne w Orzyszu, Powidzu, Bydgoszczy, Drawsku Pomorskim i Żaganiu.

230804070022.gif
Foto: MI-24
Foto: Generał brygady Jarosław Gromadziński - dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego, Antoni Macierewicz - minister Obrony Narodowej i generał dywizji Jarosław Mika - dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych
Foto: MI-24
Foto: MI-24
Foto: Bombowiec B-52
Foto:
Foto:
Foto: Generał Salvatore Farina - Dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych, ambasador USA - Paul W. Jones i Antoni Macierewicz - minister Obrony Narodowej
Foto:
Foto:
Foto: Generał Salvatore Farina - Dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych, ambasador USA - Paul W. Jones i Antoni Macierewicz - minister Obrony Narodowej
Foto: MI-24
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Bombowiec B-1
Foto:
Foto: MI-24
Foto:
Foto:
Foto: MI-24
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Dowódca US Army w Europie generał Ben Hodges
Foto: Dowódca US Army w Europie generał Ben Hodges z żołnierzami amerykańskimi
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej
Foto:
Foto: Ambasador USA Paul W. Jones, Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej
Foto: Ambasador Paul W. Jones, Antoni Macierewicz i generał Salvatore Farina
Foto: Antoni Macierewicz i generał Ben Hodges

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę