Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Łomżyńska „Gwiazdeczka wśród miast”

– (…) Łomża jest perłą wśród miast, najpiękniejszą gwiazdeczką wśród gwiazd! – śpiewała niezapomniana Hanka Bielicka. Fragment jej największego przeboju „My z Łomży” stał się też mottem dotyczącego Łomży konkursu plastycznego „Gwiazdeczka wśród miast”. Wzięło w nim udział ponad 250. dzieci z przedszkoli i szkół Łomży oraz Podgórza, z czego nagrodzono 19. i wyróżniono 27. uczestników w pięciu kategoriach: od czteroletnich przedszkolaków do gimnazjalistów. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się we wtorek podczas otwarcia wystawy pokonkursowej w holu Urzędu Miejskiego.

Konkursy plastyczne związane z Łomżą są organizowane podczas Dni Łomży już od 22 lat, corocznie ciesząc się sporym zainteresowaniem młodych miłośników sztuk plastycznych.  
– Każdego roku proponujemy inny temat i za każdym razem okazuje się, że jest co malować! – mówi inicjatorka konkursu Anna Bureś z organizującego go Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. –  W tym roku wpłynęło 255 prac, a dzieci miały się inspirować słowami zaczerpniętymi z piosenki śpiewanej przez Hankę Bielicką. Przodownikami tym razem byli przedszkolacy, dlatego wśród nich nagrody przyznaliśmy sześciorgu dzieciom, 11. dostało wyróżnienia. Ich prace są przepiękne, kolorowe, nastrojowe – Łomża według nich jest naprawdę miastem, które warto odwiedzić, zobaczyć, poznać i w nim mieszkać.
Potwierdzają to również prace innych uczestników, dlatego komisja konkursowa w składzie: Anna Bureś, Gabriela Horosz, Przemysław  Karwowski i Paweł Truszkowski doceniła aż 46 prac, a kolejnych osiem zakwalifikowała dodatkowo na wystawę. 
– Widać w tych pracach uczucie do naszego miasta – podkreśla Anna Bureś. – Nie są one obojętne, przerysowywane ze zdjęć: widać, że dzieci wychodziły w plener, obserwowały te miejsca, podchodziły też do pracy z emocjami, kiedy np. domalowywały do ławeczki Hanki Bielickiej inne elementy, żeby kompozycja była pełna.
Tak było choćby w pracach podopiecznych Publicznego Przedszkola nr 10 w Łomży, którzy bardzo twórczo podeszli do tematu łomżyńskich zabytków i zakątków. 
– Namalowałam Hankę Bielicką! – mówi 4-letnia Zuzanna... Bielicka. – Malowałam pastelami i to jest moja pierwsza nagroda w konkursie. Chodzę tam i lubię panią Hanię, podoba mi się ta ławeczka. – Ja namalowałam wiatrak! – dodaje również czterolatka Lena Bartosiewicz, autorka pracy przedstawiającej nadnarwiańskie bulwary. – Lubię malować i rysować! 
– Udział w tego typu konkursach bardzo rozwija umiejętności dzieci, zwiększa się też poziom ich wiedzy dotyczącej rodzinnego miasta oraz rozbudza ich lokalny patriotyzm – ocenia opiekunka obu dziewczynek Ewa Grosfeld. – Do udziału w konkursach nie trzeba ich namawiać – chętnie wykonują prace, wręcz same przypominają o ich dokończeniu, starają się, są dokładne.
Również inni nauczyciele i opiekunowie podkreślają pozytywne aspekty wynikające z uczestnictwa ich podopiecznych w konkursie, poznających dzięki niemu zabytki i historię miasta, zarówno w praktycznym, jak i twórczym wymiarze. 
– Dzieci zaskakują nie tylko umiejętnościami, ale też kreatywnością i nieszablonowym podejściem do tematu konkursu –  ocenia Anna Bureś. – Dlatego prace prezentowane na wystawie są przepiękne, kolorowe, nastrojowe, wykonane w ciekawych technikach – tylko przyjść i oglądać! 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę