Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 15 czerwca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony www.radio.bialystok.pl

Powstał kolejny projekt pomnika, który upamiętnić ma założyciela Łomży

Siedzący na książęcym tronie z mieczem na kolanach i z edyktem w dłoni - to najnowszy pomysł na pomnik księcia Janusza I Mazowieckiego w Łomży.

 

Projekt pomnika przygotował i przedstawił władzom Łomży toruński rzeźbiarz Maciej Jagodziński. Pomnik, według tej koncepcji, składa się z granitowego sześcianu, na którym książę Janusz w koronie i odświętnych szatach przedstawiony jest w pozycji siedzącej. O prawy bok tronu oparta jest tarcza, na kolanach księcia leży miecz przytrzymywany prawą dłonią. W lewej, nieco wyciągniętej trzyma dokument - w domyśle edykt nadający Łomży prawa miejskie.

Projekt spodobał się wiceprezydent Agnieszce Muzyk. Jednak nie ukrywa ona, że jego realizacja uzależniona jest w dużej mierze od znalezienia sponsora, ponieważ miasta nie stać na taki dodatkowy wydatek.

To już kolejny projekt upamiętnienia w Łomży założyciela miasta. W 2009 r. był to pomysł wspierającego się na cyrklu księcia w mieszczańskim stroju, kilka lat temu zaprezentowano pomnik Janusza I - zbrojnego rycerza na koniu.

W czerwcu w 2017 roku Łomża świętować będzie 600-lecie nadania praw miejskich.

 

210521023159.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę