Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Pieniądze na sprzęt i pracowników organizacji pozarządowych

Główne zdjęcie
Jerzy Leszczyński, marszałek podlaski

- Mamy 23 miliony złotych na NGO, aby organizacje pozarządowe mogły się doposażyć i zatrudnić około 500 osób w naszym województwie – informuje Paweł Backiel, prezes Podlaskiej Federacji Organizacji Pozarządowych w Białymstoku, kierujący projektem „Rozwój ekonomii społecznej”. Z okazji uruchomienia Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Łomży, gdzie można poznać dane i procedury ubiegania się o dofinansowanie z RPO, marszałek podlaski Jerzy Leszczyński spotkał się w Hotelu Belfort w Piątnicy z działaczami NGO z b. Łomżyńskiego oraz wręczył kolejną odznakę honorową województwa podlaskiego Bogusławowi Dębskiemu, dyrektorowi szpitala z Zambrowa.

Bogusław Dębski, laureat Odznaki Honorowej Województwa Podlaskiego
Bogusław Dębski, laureat Odznaki Honorowej Województwa Podlaskiego
Paweł Backiel, prezes Podlaskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
Paweł Backiel, prezes Podlaskiej Federacji Organizacji Pozarządowych

Ekonomia społeczna to pojęcie obejmujące podmioty, jak stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie socjalne, zakłady aktywizacji zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, oraz ludzie, np.: bezrobotni, niepełnosprawni, nieaktywni społecznie. Z myślą o nich Stowarzyszenie Europartner AKIE powoła w województwie cztery ośrodki: w Łomży, Białymstoku, Suwałkach i Bielsku Podlaskim. Będą one doradzać i szkolić w działalności gospodarczej, wspierać przedsiębiorstwa społeczne marketingowo i prawnie oraz księgowo. Udzielą dotacji do 20 tysięcy zł na sprzęty dla organizacji pozarządowej i dadzą do 1 tys. zł wsparcia na stałe opłaty (ZUS) miesięcznie przez 12 miesięcy, do 5 osób w NGO. Na organizacje z Łomżyńskiego przypadnie ok. 6 milionów złotych, więc gra jest warta świeczki. - Jakby Łomża dostała dofinansowanie na 133 miejsca pracy na najbliższy rok, to byłby w tej biedzie zysk – optymistycznie podchodzi do inicjatyw Grażyna Czajkowska, przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Seniorów. Zapał studzi jednak wiadomość, że o wynagrodzenie dla zatrudnionych organizacje muszą postarać się same... Faworyzowani mają być dotąd defaworyzowani społecznie, długotrwale bezrobotni i opuszczający zakłady karne. Projekt rozwoju ekonomii społecznej będzie realizowany do lutego 2020 r. W budynku NOT przy Polowej należy zgłaszać się do Tadeusza Czubowskiego.

Marszałek podlaski Jerzy leszczyński uważa, że dotacje i pożyczki aktywizują ludzi, którzy czasem „nie wiedzą, że mogliby stworzyć miejsca pracy”. - Podobne działania podejmowaliśmy wcześniej, ale dobrze się stało, że w Łomży, Zambrowie i Kolnie jest tak duże zainteresowanie realizacją tego projektu – ocenia marszałek. - Temat trudny i delikatny, jak umiejętnie zaktywizować przez dotację.
Wizyta marszałka stała się też okazją do wręczenia Odznaki Honorowej Województwa Podlaskiego Bogusławowi Dębskiemu (lat 64), b. wiceprezydentowi Białegostoku przez osiem lat i członkowi zarządu województwa podlaskiego. Wnioskowało o to kilka organizacji, gdyż wspierał chorych na cukrzycę, chorych psychicznie i terminalnie w hospicjum. Laureat działa w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich i mówi o sobie: - Byłem na wozie i pod wozem. Siedziałem w więzieniu rok za strajk w Biazecie – przywołuje jeden z licznych zakrętów na drodze życiowej. Odznaczony pochodzi z Ełku, dokąd po wojnie zjechali rodzice, zaś od 6 lat jest dyrektorem Szpitala Powiatowego w Zambrowie.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę