Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Kamienice z Polowej nie dostaną dotacji przez „współczynnik przenikania ciepła”

Przed tygodniem informowaliśmy, że nie spełnił kryteriów dopuszczających i został odrzucony wniosek miasta o przyznanie trzech milionów złotych unijnego dofinansowania na remont i termomodernizację miejskich kamienic w okolicy skrzyżowania ul. Polowej i Wojska Polskiego. Okazuje się, że powodem negatywnej oceny projektu jest niespełnienie wymaganego w regulaminie konkursu zapisu o „wartości współczynników przenikania ciepła”, które mają obowiązywać od 1. stycznia 2021 r.

Chodzi o przedwojenne kamienice przy Polowej 59 i 65 oraz Wojska Polskiego 15-17. W jednej z nich z uwagi na zawalające sklepienie nad piwnicą już jakiś czas temu z użytkowania zostały wyłączone lokale na parterze. W ramach prac modernizacyjnych planowane jest tu nie tylko wyremontowanie budynków mieszkań, ale także pozyskanie dodatkowych kilku mieszkań na poddaszu jednego z nich. Według szacunków miejskich urzędników na remont kamienic potrzeba ok. 4,5 miliona złotych. Władze miasta większość środków chciały pozyskać z funduszy unijnych zarządzanego przez Urząd Marszałkowski Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Złożony na konkurs wniosek został odrzucony, bo według oceny ekspertów z Urzędu Marszałkowskiego nie spełnił kryteriów dopuszczających.
- Głównym powodem negatywnej oceny projektu miasta Łomża w konkursie 5.3.1 (nr RPPD.05.03.01-IZ.00-20-001/16) jest niespełnienie wymaganego w regulaminie konkursu zapisu o wartości współczynników przenikania ciepła, obowiązujących od dnia 1. stycznia 2021 r. - przekazuje Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. - Chodzi o kryterium pn.: Zgodność projektu z dyrektywami w zakresie efektywności energetycznej. W ramach tego kryterium sprawdzane jest, czy w audycie energetycznym założono przyjęcie docelowych wartości współczynników przenikania ciepła  - tych obowiązujących od dnia 1 stycznia 2021 roku, zgodnie z Załącznikiem nr 2 do Obwieszczenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2015 poz. 1422) . W tym wypadku okazało się, że wymagane wartości nie zostaną osiągnięte – podkreśla urzędniczka marszałkostwa zaznaczając, że o tych  wymogach jest mowa zarówno w regulaminie konkursu jak i kryteriach, które są ogólnodostępne i powinny być dobrze znane wszystkim piszącym projekty. 
Arter podaje, że tego błędu we wniosku nie można poprawić, i wniosek musiał być odrzucony. Jest natomiast procedura odwoławcza, z której mogą skorzystać władze Łomży. 
- Wnioskodawca może wnieść protest po otrzymaniu pisemnej informacji o negatywnych wynikach oceny projektu – mówi. - Jeśli protest zostanie pozytywnie rozpatrzony, czyli instytucja zarządzająca dochodzi do wniosku, że ocena nie została przeprowadzona w sposób prawidłowy, wniosek jest ponownie oceniany. Negatywne rozstrzygnięcie oznacza, że, zdaniem IZ RPOWP, ocena została przeprowadzona w sposób prawidłowy, zgodny z kryteriami wyboru projektu i nie naruszono procedur mogących wpłynąć na jej bezstronność i prawidłowość, a złożony protest jest niezasadny. Wówczas można wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

zobacz: Kamienice na Polowej nie doczekają się remontu...

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę