Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Tydzień Bobolański i procesja fatimska

- Łomżyńskie uroczystości X Tygodnia Bobolańskiego szczęśliwie i symbolicznie zbiegają się w czasie ze światowymi obchodami 100. rocznicy objawień Matki Bożej trójce dzieci w Fatimie, w Portugalii – zapowiada ks. Andrzej Popielski, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży, która współorganizuje procesje, modlitwy i koncerty z tej okazji, do czego zachęcił biskup Janusz Stepnowski w Diecezji Łomżyńskiej. - Pięknie się składa, że obchodzimy zacny jubileusz w ramach Tygodnia Bobolańskiego. Ważnym elementem będą procesje w sobotę o godz. 19, idące aż z trzech parafii: Ojców Kapucynów, Bożego Ciała i Miłosierdzia Bożego do kościoła św. Andrzeja Boboli.

Początek Tygodnia Bobolańskiego nakłada się w tym roku w czasie z inauguracją XII Łomżyńskich Dni Społecznych. W piątek o godz. 17. w szkole muzycznej przy alei Legionów w Łomży koncert „Z Maryją przez wieki” i z prapremierą chóralną Hymnu 300-lecia Koronacji Ikony Jasnogórskiej, którego kompozytorem jest o. Ireneusz Wybraniak OSPPE, a tekstem parafraza modlitwy św. Jana Pawła II. Podczas spotkania, mającego odbywać się do 20.30, będzie można dowiedzieć się więcej o 4. wizjonerze z Fatimy, o 160 objawieniach Matki Boskiej dla Polski i Polaków w Gietrzwałdzie i 100-leciu Rycerstwa Niepokalanej. 
W sobotę ruszają procesje z trzech parafii o godz. 19. Od kościoła Ojców Kapucynów stacje będą przy Katedrze i kościele Panien Benedyktynek; od Bożego Ciała przez Krzyż Św., a z Miłosierdzia Bożego bezpośrednio do kościoła św. Andrzeja Boboli. Można spodziewać się, że około godz 20.30 rozmodlony tłum wiernych, śpiewający pieśni maryjne i słuchający czytań maryjnych, wysłucha też aktu poświęcenia świata przez Jana Pawła II (Rzym, 25. marca 1984), po czym nastąpi poświęcenie fundamentów pod grotę Matki Bożej Fatimskiej. Zostanie zbudowana na planie ok. 9 m na 7 m i 4,5 m wysokości, by oddać ją do użytku 13. października, w rocznicę zakończenia objawień w Fatimie. 
W niedzielę o godz. 10. w kościele św. Andrzeja, widocznym z Szosy Zambrowskiej, rozpocznie się msza św. z oprawą wokalną i muzyczną uczniów PSM I i II st. pod dyrekcją Piotra Dąbrowskiego. Po Eucharystii młodzi artyści wystąpią z krótkim koncertem okolicznościowych pieśni nabożnych. 
Biskup łomżyński Janusz Stepnowski w poniedziałek o godz. 18. r udzieli w tejże świątyni - której  patron uczył w kolegium jezuickim w Łomży w latach 1638 - 1642 - sakramentu bierzmowania 45 drugoklasistom gimnazjum z parafii bobolańskiej. To sakrament umocnienia w wierze w Chrystusa.
Na zakończenie Tygodnia Bobolańskiego biskup senior Stanisław Stefanek TChr odprawi mszę św. odpustową ku czci św. Andrzeja Boboli. - Tradycyjnie na ten czas zjadą do Łomży jezuici, m.in., O. Janusz Taraszkiewicz, prowadzący w sobotę procesję od Kapucynów, autor rozważań na stacjach. Odpustowi, procesji i nabożeństwom będzie towarzyszyło wystawienie relikwii męczennika. - Za jeden z celów głównych stawiamy sobie, oprócz pogłębienia przeżycia i rozumienia naszej wiary, powrót do tradycji i umocnienie więzi z patronami, takimi jak: św. Brunon, św. Andrzeja Bobola, Kardynał Stefan Wyszyński, św. Jan Paweł II... - wylicza ks. proboszcz Popielski, który podczas drzemki miał wrażenie obecności swego patrona, pomagającego przetrwać dramaty i przeciwności życiowe, związane choćby z budową świątyni. - Czuję jego obecność, dlatego tak się poświęcam.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę