wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomżyniacy przy szachownicach

Szymon Mandziuk

W ostatnim czasie zawodnicy Klubu Szachowego Maraton Łomża wzięli udział w trzech turniejach szachowych uzyskując w nich bardzo dobre wyniki. W najwyższej rangą imprezie uczestniczył jeden z najmłodszych zawodników Maratonu, 8-letni Szymon Mandziuk, który walczył w odbywających się w Szczyrku Mistrzostwach Polski do 8 lat.

Podopieczny trenera Vafy Mammadova w grupie 120 chłopców rozpoczął zmagania z dopiero 54. numerem startowym, ale uplasował się znacznie wyżej zajmując bardzo dobre, 23. miejsce. Aktualny mistrz Łomży dzieci do 8 lat w dziewięciu partiach zgromadził 6 punktów. Warto zaznaczyć, że wśród chłopców z naszego województwa Szymon zajął drugą lokatę pozostawiając daleko w tyle dużo bardziej doświadczonych i ogranych rywali z Białegostoku i Suwałk.

Spora grupa zawodników Maratonu wzięła udział w I Grand Prix Ostrołęki rozgrywanych pod Patronatem Radnego Rady Miasta Jerzego Grabowskiego. Wśród seniorów równych sobie nie miał Paweł Obiedziński, który zdobył 6 punktów w 7 partiach, natomiast jego brat, Piotr uplasował się na trzecim miejscu kończąc zmagania z dorobkiem 5 punktów. Także dwa miejsca na podium przypadły szachistom z Łomży w turnieju juniorów do 15 lat. Drugą lokatę zajął 12-letni Michał Karwowski (6 pkt.), a trzecią dwa lata starszy Paweł Szeligowski (5,5 pkt.). W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze trzech łomżyniaków, szósty był 11-letni Marcin Karwowski (4,5 pkt., Maraton), siódmy Krzysztof Bienias (4 pkt., Maraton), a ósmy Jakub Firmuga (4 pkt., UKS Żak).

W ostatnią niedzielę w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży odbył się Otwarty Turniej z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Impreza zgromadziła na starcie liczną grupę seniorów oraz kilku juniorów z naszego regionu. Najwyżej rozstawiony był Białorusin Andrei Olhovik, który, jak się okazało, bardzo pewnie wygrał całe zawody zdobywając 8,5 pkt. w 9 rundach. Drugi miejsce zajął reprezentujący MUKS Stoczek Białystok Przemysław Filewicz, a trzeci był Wojciech Walewski z Maratonu (6,5 pkt.). Wysoko zawody zakończył także Paweł Obiedziński, który z sześcioma punktami na koncie był piąty. Oprócz klasyfikacji ogólnej wyłoniono także najlepszych zawodników w grupach do 18, 12 i 10 lat. W pierwszej z nich zwyciężył 14-letni Jakub Żurawicki z MUKS Fidei Węgrów (5 pkt.), który zajął 13. miejsce w klasyfikacji OPEN. W grupie do 12 lat równych sobie nie miał 11-letni Iwo Karolczuk z MUKS-u Stoczek 45 Białystok, który z dorobkiem 6 pkt. był siódmy w OPEN, natomiast w klasyfikacji do 10 lat zwyciężył nadspodziewanie dobrze grający tego dnia 9-letni Bartosz Chełstowski z Maratonu (5 pkt., 17. miejsce w OPEN).