Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

W wodzie były bakterie, ale do mieszkańców popłynęła czysta

Główne zdjęcie
fot. WSSE Białystok

Niewielkie, w granicach błędu pomiarowego, ilości bakterii grupy coli wykryli pracownicy sanepidu w wodzie z wodociągu Podgórze. Zaopatruje on w wodę około 3500 mieszkańców podłomżyńskich wsi. Władze gminy Łomża podają, że ujęcie wody natychmiast wyłączono z użytkowania, a do wodociągu podawana była woda z innych źródeł, co do których nie było żadnych wątpliwości odnośnie jakości wody.

Stacja uzdatniania wody w Podgórzu zaopatruje w wodę mieszkańców wsi Podgórze, Giełczyn, Konarzyce, Zawady, Siemień Rowy, Boguszyce, Czaplice, Mikołajki, Kisiołki, Andrzejki – na terenie gminy Łomża oraz Konopki Stare, Koziki, Kołaczki, Zagroby, Sierzputy – na terenie gminy Śniadowo. Do wykrycia zanieczyszcenia wody doszło w ramach wewnętrznego monitoringu prowadzonego przez Zakład Usług Komunalnych Gminy Łomża, który administruje wodociągami. W pobranych pod koniec kwietnia próbkach wody wykryto śladowe, w granicach błędu pomiarowego, ilości bakterii z grupy coli - w 100 ml wody stwierdzono 6 (jtk) przy niepewności wyniku (3 do 14). Informację o braku przydatności do spożycia wody z wodociągu Podgórze wczoraj podał Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku. Władze gminy Łomża informują, że od razu po wykryciu zanieczyszczenia, jeszcze przed decyzją snepidu, wyłączono to źródło zasialania, a wodociągiem do mieszkańców popłynęła woda z ujęć miasta Łomża oraz stacji uzdatniania wody w Jarnutach.
- Od momentu wystąpienia zdarzenia do mieszkańców zaopatrywanych z wodociągu Podgórze dostarczana była woda o właściwej jakości spełniającej wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi – informuje Sławomir Gawrych, dyrektor ZUK Gminy Łomża. - Po przeprowadzaniu dezynfekcji źródła i uzyskaniu od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży informacji o pozytywnym wyniku badań jakości wody 9 maja 2017 r. wznowiono dostawę z ujęcia w Podgórzu. W najbliższych dniach przeprowadzone zostaną kolejne kontrolne badania jakości wody w kilku punktach rozbioru wody z sieci wodociągowej z ujęcia w Podgórzu w celu potwierdzenia właściwej jakości wody dostarczanej do mieszkańców - czytamy w komunikacie na stronie inetrnetowej gminy.
Jest tam także informacja, że tego typu sytuacje mogą mieć miejsce w okresie wiosennym, kiedy występuje wysoki stan wód gruntowych, a rolnicy często wylewają nieodpowiednie ścieki płynne na pola. Władze gminy już zapowiadają modernizację stacji w Podgórzu z wykorzystaniem środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ma to zapewnić stale odpowiednią jakość wody dostarczanej do mieszkańców pobliskich wsi.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę