Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Bezrobotnych w mieście szybko ubywa

W ciągu dwóch ostatnich miesięcy liczba zarejestrowanych w łomżyńskim PUP bezrobotnych spadła o ponad pół tysiąca do poziomów nienotowanych od ponad ćwierć wieku. „Zanotowany spadek bezrobocia związany jest m.in. z rozpoczęciem aktywizacji bezrobotnych w ramach aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu, rozpoczęciem prac sezonowych, większą liczbą podjęć pracy i mniejsza liczbą rejestracji bezrobotnych” - oceniają pracownicy urzędu. Z danych wynika też, że coraz częściej mieszkańcy biorą „bony na zasiedlenie” i wyjeżdżają za pracą co najmniej 80 kilometrów dalej.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży w końcu kwietnia 2017 roku wyniosła 4533 osoby (w tym 2278 kobiet). To o 309 mniej niż na koniec marca i o 735 osób mniej niż przed rokiem. 
- To najniższa od 1991 roku liczba bezrobotnych odnotowana na koniec kwietnia – zaznacza urząd w comiesięcznym komunikacie.

Więcej pracy?
W kwietniu do łomżyńskiego zatrudniaka pracodawcy zgłosili 345 ofert pracy, przy czym połowa z nich dotyczyła pracy subsydiowanej, czyli wspieranej środkami wypłacanymi przez urząd. W tym samym czasie zgłosiło się 376 nowych bezrobotnych. 13 z nich wcześniej pracowało za granicą i aż 8 w Wielkiej Brytanii. Z danych urzędu wynika, że liczba nowych bezrobotnych jest niemal dokładnie taka sama jak liczba bezrobotnych wyrejestrowanych z powodu znalezienia pracy. W kwietniu zatrudnionych zostało 377 takich osób, przy czym 129 na etatach wspieranych środkami publicznymi. 
Spadek bezrobocia jest zaś wynikiem wykreślenia z rejestrów 685 osób. Poza tymi, którzy znaleźli pracę, to także osoby, które rozpoczęły staż (89), szkolenia (10) czy prace społecznie użyteczne (6). Z rejestrów bezrobotnych wykreślono także 14 osób, które odmówiły podjęcia zaproponowanej pracy, blisko 80 które nie potwierdziły gotowości do podjęcia pracy, oraz blisko 90, które dobrowolnie zrezygnowały. W efekcie stopa bezrobocia, która na koniec 2016 roku wynosiła dla miasta Łomży 12,2% spadał na koniec kwietnia do poziomu 11,5%, (dla okolicznych gmin z 10,2% do 9,1%). 

Młodzi biorą pieniądze i wyjeżdżają
Okazuje się, że w Łomży coraz większym powodzeniem cieszą się tzw. „bony na zasiedlenie”. Urząd pracy wypłaca po 7,5 tys. zł młodym  bezrobotnym, do 30-go roku życia,  jeśli wyprowadzą się z miasta i znajdą pracę minimum 80 km dalej. Z danych PUP wynika, że w 2015 roku pracę w ramach akcji „bon na zasiedlenie” znalazło 26 bezrobotnych, z których 81% było mieszkańcami  Łomży. Rok później z takiej możliwości skorzystało już 47 młodych, z których 34 było zameldowanych w mieście. W tym roku – choć minęły dopiero cztery miesiące - pieniądze z PUP na wyprowadzenie się stąd wzięło już 36 osób. Ponad 60% z nich to byli mieszkańcy Łomży.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę