Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 maja 2021 napisz DONOS@

Walce i krakowiaki na majowe święto

Koncert muzyki polskiej zakończył w Łomży obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej poprowadził dyrygent z Włoch Gabriele Pezone, a solistką w utworach Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego była, robiąca międzynarodową karierę, pianistka młodego pokolenia, Anna Miernik. – Za pierwszym razem prowadziłem tu utwory Witolda Lutosławskiego i był to dla mnie wielki zaszczyt – podkreśla Gabriele Pezone. – Dziś, podczas tego tak ważnego dla Polaków święta, też zabrzmiały utwory polskich kompozytorów!

Koncerty patriotyczne w dniu 3 maja to już wieloletnia tradycja łomżyńskiej orkiestry, która przygotowuje na tę okazję perełki polskiej muzyki, dopełniane zbliżonymi stylistycznie dziełami zagranicznych kompozytorów. Tegoroczny koncert nosił tytuł „Walce i krakowiaki”, tak więc  przeważały one w programie, ze szczególnym naciskiem na utwory Chopina i Paderewskiego.
– Jestem bardzo szczęśliwy, ponieważ za każdym razem w Łomży mam możliwość pracować z polskim repertuarem – podkreśla Gabriele Pezone, dodając, że z założoną przez siebie Fondi Chamber Orchestra wykonywał we Włoszech utwory Pendereckiego i Góreckiego. 
Występujący w  Łomży już po raz czwarty młody dyrygent miał w środę okazję po raz pierwszy prowadzić orkiestrę w filmowych walcach: z „Nocy i dni” Waldemara Kazaneckiego i z „Rodziny Połanieckich” Wojciecha Kilara, ten drugi ze skrzypcowym popisem koncertmistrza Cezarego Gójskiego oraz w krakowiaku „Dalej chłopcy, dalej żywo” Kazimierza Hofmana. Było to jednocześnie  pierwsze spotkanie dyrygenta z pianistką  Anną Miernik, koncertującą z sukcesami na pięciu kontynentach, mającą za sobą niedawne tournée po Australii.
– Była to nasza pierwsza współpraca – mówi Anna Miernik. – Pan Pezone też gra na fortepianie, tak więc zawsze jest to bardzo wygodne dla pianisty, bo dyrygent idzie za nim i faktycznie mu akompaniuje. Jestem więc zadowolona zarówno z wykonania utworów na fortepian solo, jak i tych z towarzyszeniem orkiestry, gdzie była to specjalna transkrypcja, czego trochę się obawiałam – ale graliśmy razem i naprawdę świetnie to wyszło!
Solistka szczególnie zachwyciła słuchaczy błyskotliwym wykonaniem Ronda à la Krakowiak Fryderyka Chopina, tak więc nic dziwnego, że licząca około 60 osób publiczność  w foyer Urzędu Miasta wymogła na niej bis, którym okazał się, rzadko wykonywany, walc Kaprys op. 10 nr 5 Paderewskiego. Innymi zagranymi tego wieczoru walcami były te niezwykle popularne z opery „Faust” Charlesa Gounoda oraz z baletu „Królewna Śnieżka” Piotra Czajkowskiego, słuchacze bardzo życzliwie przyjęli też słynne „Odgłosy wiosny” Johanna Straussa syna. 
– Był to mój pierwszy koncert w Łomży i bardzo się z tego cieszę, bo rzadko grywam w Polsce – mówi Anna Miernik. – Data też szczególna, bo 3 maja, a promuję na świecie polską muzykę, więc cieszę się, że w taki dzień mogłam również włączyć się w te obchody, wykonać utwory Chopina i Paderewskiego.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

210510110729.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę