Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Święto 3 Maja...

Główne zdjęcie
Defilada przed Ratuszem

- To święto naszej jedności (...). Mimo różnych poglądów, nieraz różnych wizji świata i rzeczywistości, wszyscy jesteśmy Polakami i każdy z nas, na swój sposób, pragnie dobra naszego kraju – mówił biskup łomżyński Janusz Stepnowski na wstępie do mszy świętej w intencji Ojczyzny, którą rozpoczęły się w Łomży trzeciomajowe obchody Święta Narodowego 3 Maja oraz uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W modlitwie w Katedrze uczestniczyli przedstawiciele władz i organizacji, poczty sztandarowe, oraz kompanie honorowe wojska, policji, straży granicznej i straży pożarnej, które później defilowały na Starym Rynku. Tam też były przemówienia tylko polityków z jednej opcji.

Trzeciomajowe uroczystości związane są z przypadającą w tym roku 226. rocznicą uchwalenia, pierwszej w Europie i drugiej na świecie, Konstytucji 3 Maja, oraz 362. rocznicą jasnogórskich ślubów króla Jana Kazimierza, który w trakcie obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., powierzył królestwo opiece Matki Bożej. Do tych dwóch wydarzeń historycznych kilkakrotnie w kazaniu nawiązywał biskup Janusz Stepnowski. Zwracając się do obecnych w świątyni polityków mówił, że zostaliście wybrani, abyście „przewodzili, abyście wszystko z siebie dali dla dobra narodu, dla dobra tej małej Ojczyzny. Aby nade wszystko w waszym działaniu przeważało dobro ogólne, nie „pi-ar”, partyjne czy inne rzeczy, ale dobro ogólne, dobro każdego Polaka”. 
- To jest ta nasza przewodnia myśl – podkreślał biskup Stepnowski. - Ci którzy zarządzają naszym państwem, naszym regionem, ale też ci którzy siedzą w ławkach opozycji też wam wszystkim ma przyświecać tylko dobro naszej Ojczyzny. 
Nawiązując do Konfederacji Targowickiej z 1792 roku biskup wskazywał, że „scenariusz” napisał generał rosyjski, „a nasi rodacy się pod tym podpisali”. 
- Ta Konstytucja, szczególnie Targowica, nas wszystkich uczy, aby nigdy nie podpisywać jako Polacy, bo to nie przystoi, scenariuszy, które piszą inne osoby. Aby nigdy poza granicami naszego kraju, przeciw naszemu państwu nic nie mówić. A jeśli mówić to tylko dobrze, wychwalać ten naród – nauczał biskup podkreślając, że „sprawy nasze mamy załatwiać w naszym kraju”. - Mamy ławki Sejmu, mamy władze samorządowe i tu możemy się kłócić i spierać merytorycznie czy mniej merytorycznie, ale to jest miejsce naszych sporów i waśni. (…) Ta Konsytuacja, szczególnie Targowica uczy nasz wszystkich jak było wielkie pragnienie, jak wielu patriotów i wielu Polaków i jak to pragnienie, po roku czasu, umarło i jak naród nasz został podzielony przez obce mocarstwa. 
Biskup Łomżyński przywoływał także organizowane „w wielkich miastach” po kilkanaście manifestacji z okazji świata 11. listopada i mówił, że „to wszystko wydaje się taką groteską”. 
- Wydaje nam się, że nieraz tak wiele spraw nas dzieli, ale w istocie nic nas nie dzieli – mówił biskup Stepnowski. - Mamy ten sam język, tą samą mowę, tą samą ziemię, ocieramy się ciągle o siebie, nieraz mamy takie same poglądy (…) Ten kraj, to wszytko nas łączy, to co nas dzieli nieraz jest takie ulotne i takie puste wydaje się – dodawał biskup apelując na zakończenie „abyśmy stawali się coraz bardziej jednym narodem, na tym skrawku ziemi położonym w Europie”.    

Polska jedna czy jednych?
Wśród słuchających kazania biskupa Stepnowskiego byli m.in. wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, pod którego oficjalnym patronatem po raz pierwszy w Łomży odbywały się trzeciomajowe uroczystości, prezydent Łomży, starościna łomżyńska, posłowie, wójtowie okolicznych gmin, radni miasta i województwa z różnych opcji politycznych. Wręczając biskupowi na zakończenie mszy świętej kwiaty wiceminister Jarosław Zieliński mówił, że dziękuje „za naukę, za te drogowskazy, które zostały nam udzielone dzisiaj na dalszą służbę Polsce”. 
- Chcemy jej wszyscy służyć, ale szukamy najwłaściwszych dróg, żeby to czynić jak najlepiej – zapewniał.
Po mszy świętej jej uczestnicy przeszli w defiladzie na Stary Rynek. Było tu podniesienie flag na maszty – dwóch, polskiej i łomżyńskiej, bo nad ranem ze Starego Rynku usunięto trzeci maszt - na nich dzień wcześniej powiewały flagi: Polski, Łomży i Unii Europejskiej. Do zgromadzonych na placu funkcjonariuszy i mieszkańców przemówili tylko politycy z PiS-u. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski odwołując się do uchwalonej w 1791 roku Konsytuacji 3 Maja przypominał, że ci, którzy zawiązali przeciwko niej Konfederację Targowicką, twierdzili, że robią to w obronie demokracji i mówił, że „podobne wydarzenia możemy dostrzec dziś”. Wiceminister Jarosław Zieliński nawiązując do tego samego, stwierdzał, że obok patriotów w Polsce był i jest „nurt zdrady narodowej”. 
- Nawet potrafili sprowadzić obce wojska, aby załatwić sprawy wewnętrzne – mówił Zieliński o wydarzeniach sprzed ponad 200 lat i dodawał - „czy to jest sprowadzenie obcych wojsk, czy Komisji jak dzieje się dziś, to wszystko jedno, to szkodzi Polsce”. Zieliński dodawał, że „Polska się zmienia, Polska idzie w dobrą stronę, trzeba jej pomóc, trzeba osobistego zaangażowania”.
Na „placu czerwonym” przemawiali jeszcze posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Kołakowski, po czym dziesięcioro „orląt” i siedmioro nowych członków Jednostki Strzeleckiej 1012 Łomża imienia 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej z Łomży i Makowa Mazowieckiego, złożyło ślubowanie. Był też Apel Pamięci, salwa honorowa i defilada pododdziałów. Gdy trwające ponad godzinę uroczystości kończyły się „trybuna honorowa” była już wyraźnie przerzedzona.

Foto: Defilada przed Ratuszem
Foto:
Foto: Prezydent Mariusz Chrzanowski, wiceprezydent Agnieszka Muzyk i wiceminister SWiA Jarosław Zieliński
Foto: Bp Janusz Stepnowsk i ks. infułat Jan Sołowianiuk
Foto:
Foto: Uroczysta msza święta w katedrze łomżyńskiej
Foto:
Foto: Podziękowania i kwiaty od wiceministra Jarosława Zielińskiego dla bpa Janusza Stepnowskiego
Foto: Uroczysta msza święta w katedrze łomżyńskiej
Foto: Kwiaty pod pomnikiem ku czci prymasa Stefana Wyszyńskiego
Foto:
Foto:
Foto: Przemarsz na Stary Rynek
Foto: Przemarsz na Stary Rynek
Foto: Przemarsz na Stary Rynek
Foto: Przemarsz na Stary Rynek
Foto: Przemarsz na Stary Rynek
Foto:
Foto: Wiceminister Jarosław Zieliński
Foto: Mł. insp. Jacek Adamski zdaje raport wiceministrowi SWiA Jarosławowi Zielińskiemu
Foto: Wiceminister Jarosław Zieliński
Foto: Wiceminister Jarosław Zieliński
Foto: Podniesienie Flagi Narodowej
Foto: Zdemontowano maszt, jeden z masztów, aby nie wisiała flaga Unii Europejskiej
Foto: Dwie flagi, Polski i Miasta, brakuje Unii Europejskiej
Foto:
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
Foto: Bp Stanisław Stefanek
Foto: Miejsce po zdemontowanym maszcie
Foto:
Foto: Wiceminister Jarosław Zieliński PIS
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Uroczystości na Starym Rynku
Foto:
Foto: Poseł Bernadeta Krynicka PIS
Foto: Poseł Lech Antoni Kołakowski PIS
Foto:
Foto:
Foto: Ślubowanie  dziesięciorga „orląt” nowych członków Jednostki Strzeleckiej 1012 Łomża imienia 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej z Łomży i Makowa Mazowieckiego
Foto: Ślubowanie siedmioro nowych członków Jednostki Strzeleckiej 1012 Łomża imienia 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej z Łomży i Makowa Mazowieckiego
Foto:
Foto: Członkowie Jednostki Strzeleckiej 1012 Łomża imienia 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej z Łomży i Makowa Mazowieckiego
Foto:
Foto: Salwa honorowa
Foto: Wspólny pokaz policji, straży granicznej, straży pożarnej i GR
Foto: Wspólny pokaz policji, straży granicznej, straży pożarnej i GR
Foto: Wspólny pokaz policji, straży granicznej, straży pożarnej i GR
Foto: Wspólny pokaz policji, straży granicznej, straży pożarnej i GR
Foto: Wspólny pokaz policji, straży granicznej, straży pożarnej i GR
Foto: Łomżyńska Orkiestra Dęta pod kierownictwem Waldemara Borusiewicza
Foto: Defilada przed Ratuszem
Foto: Defilada przed Ratuszem
Foto: Salwa honorowa
Foto: Salwa honorowa
Foto: Defilada przed Ratuszem
Foto:
Foto:
Foto: Uroczystości w łomżyńskiej katedrze
Foto: Uroczystości w łomżyńskiej katedrze
Foto: Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński czyta czytanie mszalne
Foto: Insp. Daniel Kołnierowicz czyta czytanie mszalne

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę