Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@

Antyrządowy „Manifest Podlaski”

Główne zdjęcie
Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński podczas Forum Samorządowego Województwa Podlaskiego "Nic o Nas bez nas" (fot. wrotapodlasia.pl)

250 samorządowców z całego regionu uczestniczyło w Forum Samorządowym Województwa Podlaskiego "Nic o Nas bez nas". W trakcie obrad w Białymstoku samorządowcy przyjęli Manifest Podlaski. „Dzisiaj już wyraźnie widzimy, że działania rządu premier Beaty Szydło prowadzą do marginalizacji samorządu w Polsce” - napisano dokumencie.

Zorganizowane w Białymstoku Forum i towarzysząca mu debata samorządowców zorganizowana była przez „Podlaski Samorządowy Komitet Protestacyjny”, który dwa tygodnie wcześniej powołali: marszałek województwa prezydenci Białegostoku i Suwałk, starosta siemiatycki  i wójt Korycina. Wszyscy – mniej lub bardziej - są wiązani z opozycyjnymi dziś partiami PO i PSL, ale przekonują, że to nie więc polityczny, tylko mocny samorządowy głos: „Nic o Nas bez Nas” wobec zapowiadanym przez rząd i PiS planom rządu zmian, które – w ich ocenie – mają spowodować marginalizację roli samorządów. 
Jak przekazuje serwis Urzędu Marszałkowskiego „Manifest Podlaski” został przyjęty przez aklamację, a samorządowcy składali podpisy pod deklaracją po debacie.

W Manifeście czytamy:
„Dzisiaj już wyraźnie widzimy, że działania rządu premier Beaty Szydło prowadzą do marginalizacji samorządu w Polsce. Samorząd, który ustawą z 1990 roku uzyskał swą podmiotowość i niezależność, po latach skutecznego działania, staje przed utratą własnej tożsamości.
Z wielu wypowiedzi przedstawicieli rządu słyszymy o nowych pomysłach na funkcjonowanie samorządu. Jednak kierunek proponowanych zmian jest jeden - centralizacja władzy i środków na realizacje projektów bliskich mieszkańcom. Nie zgadzamy się, aby o naszych lokalnych sprawach decydowali ludzie w Warszawie. Tak już kiedyś było. Wielu z nas doskonale pamięta ten mroczny okres historii. Chcemy aby samorząd - tak, jak przez ostatnie 27 lat - był blisko ludzkich spraw. Centralne planowanie to niszczenie lokalnych społeczności. Decyzje dotyczące naszych małych ojczyzn powinny być podejmowane w gminach, miastach i powiatach, blisko ludzi.
Władza obawia się głosu mieszkańców, dlatego próbuje narzucić swoje partyjne reguły gry - bez konsultacji, w chaosie informacyjnym i legislacyjnym. Autonomiczny i kreatywny samorząd chce wtłoczyć w ramy partyjnego myślenia. Planowane zmiany w ordynacji samorządowej znacznie zmniejszą skuteczność działania lokalnych wspólnot, a poprzez sztuczne ograniczenie konkurencji wyborczej, ograniczą wpływ mieszkańców na wybór władz lokalnych. Mieszkańcy województwa podlaskiego chcą dla swoich miast i gmin wybierać menedżerów spośród najlepszych kandydatów, a nie spośród kandydatów narzuconych przez partie polityczne. Zmiany, które mają zostać wprowadzone, znacznie ograniczą, opartą na zasadach demokracji, konkurencję wyborczą, sztucznie eliminując sprawdzonych i znanych ze swej skuteczności samorządowców.
Głośno i wyraźnie sprzeciwiamy się działaniom rządu premier Beaty Szydło i większości parlamentarnej niszczącym podmiotowość samorządu. Planowane zmiany odbija się negatywnie na jakości i skuteczności samorządu. Zapraszamy do współdziałania samorządowców w całej Polsce, wszystkich przyjaciół samorządu, dla których ważne są wartości demokratyczne oraz którym bliska jest Polska lokalna.
My, samorządowcy wywodzący się z różnych środowisk politycznych, których łączy troska o lokalne społeczności, sprzeciwiamy się centralizacji i ograniczaniu demokratycznej konkurencji wyborczej. Mówimy zdecydowanie w imieniu mieszkańców i swoim: Nic o Nas bez Nas”

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę