Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Kolej na szkolenia

Główne zdjęcie
Symulator, na którym można było prowadzić pociąg

Blisko milion złotych kosztował projekt, w ramach którego 54 osoby młode z Łomży i powiatów łomżyńskiego i zambrowskiego zostały „przygotowane na rynek pracy”. Większość z nich ukończyło kursy księgowości oraz kadry i płace, 14 osób zrobiło uprawnienia do kierowania samochodami ciężarowymi, a po 5 operatora koparko-ładowarki i spawacza. - Większość pieniędzy zostało przeznaczone na szkolenia i staże – zapewnia Piotr Grabani z łomżyńskiego NOT-u, który przeprowadził finansowany z środków unijnych projekt. Grabani zapowiada już realizację kolejnego wielokrotnie większego projektu szkoleniowego, w ramach którego szkoleni mają być m.in. maszyniści kolejowi.

W poniedziałek w auli Szkół Katolickich w Łomży odbywały się „targi pracy” w ramach realizowanego przez łomżyńską Naczelnej Organizacją Techniczną  projektu pt. Kompleksowe wsparcie gwarancja aktywności.” Wartość projektu to 969 tys. 304 zł i 85 gr., a jego celem było „przygotowanie na rynek pracy” 54 osób w wieku do 29 lat, który byli bierni zawodowo czyli już się nie uczyli, ale nie byli także zarejestrowani jako bezrobotni. 
- Wszystkie osoby ukończyły kursy i szkolenia. Wszystkie osoby zdały egzaminy. 50 osób zostało skierowane na płatne staże, a cztery od razu zostały zatrudnione – wyliczał Grabani podkreślając, że założeniem projektu było iż zatrudnienie po  jego realizacji znajdzie 25 osób, a znalazło dwa razy więcej. 

W ramach „tragów pracy” do Łomży ściągnięto symulator kolejowy, który pokazuje jak wygląda praca maszynisty kolejowego. Piotr Grabani zapowiada, że to zawód przyszłości, bo do 2020 roku na emeryturę ma przejść ponad 4,5 tysiąca maszynistów. Dlatego w ramach projektu, który od drugiej połowy roku łomżyński NOT ma prowadzić z miastem Łomża, szkoleni mają być także maszyniści kolejowi. 
- Kolej osobowa do Łomży nie dojeżdża, ale kolejarze będą mogli pracować np. w Białymstoku – tłumaczy Grabani, gdy dopytujemy po co takie szkolenia u nas?
Projekt w ramach którego mieliby być szkoleni także przyszli maszyniści kolejowi brzmi: „Kompleksowy system rozwijania kompetencji i umiejętności osób dorosłych zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki” i ma być finansowany z środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Jego całkowita wartość ma wynieść ponad 45,5 mln zł, a unijne dofinansowanie sięgnąć blisko 41 mln zł. Ma być realizowany przez miasto Łomża w partnerstwie z powiatami: łomżyńskim, bielskim, hajnowskim, kolneńskim, siemiatyckim, wysokomazowieckim i zambrowskim oraz NOT Łomża. Zakłada się, że w ciągu kilku lat skorzystać z niego ma co najmniej 3700 osób z całego subregionu.

Foto: Symulator, na którym można było prowadzić pociąg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Piotr Grabani z łomżyńskiego NOT-u
Foto: Goście obecni na konferencji
Foto:
Foto: Symulator, na którym można było prowadzić pociąg
Foto: Symulator, na którym można było prowadzić pociąg

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę