Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@
tekst płatny

Co warto wiedzieć o domach parterowych?

W naszym krajobrazie coraz więcej jest domów parterowych. Już nikogo nie dziwi, że ktoś na taki się decyduje, ponieważ mają one wiele zalet. Jednak czy nie lepiej wybudować dom z poddaszem? Czy dom parterowy to faktycznie najlepsze rozwiązanie?

Kiedyś a dziś

W przeszłości krajobraz był dość jednolity - pełen bloków z wielkiej płyty i nikły procent domów jednorodzinnych, które jednak były bardzo duże, jakby przygotowywane do zamieszkania w nich wielopokoleniowej rodziny. Dzisiaj następuje odwrót od tego modelu, bo wybudowanie dużego domu to wyższe koszty i więcej pracy. Z tego powodu dużo osób decyduje się na “parterówkę”. Domy są zachwalane, a projekty domów, coraz lepsze, więc łatwo znaleźć coś idealnego dla własnych potrzeb. Czy jednak osoby, które się na nie decydują wiedzą dokładnie, z czym mają do czynienia? Czy wady takich domów nie powinny nas zniechęcić? Sprawdźmy!

Niewątpliwe zalety

Bez wątpienia budowa domu parterowego to wiele zalet. Jest na pewno szybsza niż domu piętrowego. Jest łatwa w realizacji, więc zmniejszamy możliwość popełniania błędów wykonawczych. To bardzo korzystne dla każdej osoby, dla której ważne są oszczędności.

O czym pamiętać? Wybrane zagadnienia

Jednakże warto wiedzieć, że budowa takiego domu wiąże się z różnymi utrudnieniami. W domu parterowym może być problem ze zgrupowaniem instalacji w jednym centralnym punkcie. Dzieje się tak, bo na przykład kuchnia jest daleko od łazienki. Oznacza to, że koszty zakupu i montażu rur, a później wydatki mające związek z większymi kosztami przesyłu ciepłej wody, mogą być zaskakująco wysokie.

Ta przykra niespodzianka może się też pojawiać, gdy zdamy sobie sprawę, że w tak niskim domu bardzo trudno uzyskać odpowiedni ciąg kominowy. Pamiętajmy więc, że jak w planach nie mamy wentylacji mechanicznej, to bardzo dobrym rozwiązaniem są nasady kominowe, jakie będą polepszać wypływ zużytego powietrza.

Nasz zapał może ostudzić też informacja o tym, że do budowy domu parterowego potrzeba większej działki. Czemu tak jest? Wpływ ma na to duża powierzchnia zabudowy takiego budynku, jeśli więc nie mam zbyt dużej działki, i po wybudowaniu praktycznie nie starczy miejsca nie ogród, to nie warto inwestować w takie rozwiązanie. Lepiej już wybrać dom piętrowy, który w tym względzie ma mniejsze wymagania.

Te wybrane przez nas wady nie są jakieś straszne. Nie powinny więc zniechęcać do inwestycji w taki dom, szczególnie jak bardzo nam się taki projekt podoba. Pamiętajmy, że przy budowie każdego rodzaju budynku są problemy, wady i zalety, lepsze i gorsze strony inwestycji, ważne, by wiedzieć, które bardziej będą nas irytować, a które nie są jakimś strasznym utrudnieniem.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę