Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

W rocznicę Katastrofy Smoleńskiej

Wyciem syren alarmowych o 8:41 rozpoczęły się w Łomży skromne uroczystości związane z 7. rocznicą Katastrofy Smoleńskiej, ale także 77. rocznicą Zbrodni Katyńskiej i II masowej wywózki łomżyniaków na nieludzką ziemię. W Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie od jesieni 2010 roku stoi także „pomnik smoleński”, w poniedziałkowy poranek stanęły cztery poczty sztandarowe, poseł, delegacje władz miasta, starostwa, żołnierzy, harcerzy i sybiraków oraz młodzież szkolna.

Syreny alarmowe w Łomży przypominały wydarzenia sprzed 7 lat, gdy w okolicach lotniska w Smoleńsku rozbił się polski rządowy samolot z delegacją najwyższych władz zmierzających na oficjalne uroczystości 70. rocznicy mordu jakiego na polskich oficerach, jeńcach wojennych wziętych do niewoli po agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku, dokonali funkcjonariusze NKWD. W katastrofie smoleńskiej zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu. Wśród 96 ofiar był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, Ryszard Kaczorowski ostatni Prezydent RP na uchodźstwie, a także generałowie dowódcy sił zbrojny Wojska Polskiego, parlamentarzyści, szefowie wielu instytucji państwowych. 
Podczas porannych miejskich uroczystości rocznicowych odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy, po czym delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Łomżyński pomnik smoleńskim to kamienny obelisk z wbitym metalowym rozerwanym fragmentem skrzydła samolotu z polską „szachownicą”. Inicjatorem budowy pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w 2010 roku był ówczesny prezydent Łomży Jerzy Brzeziński. Pomnik zaprojektował Tadeusz Babiel, a swym wyglądem nawiązuje do znajdującego się obok Pomnik Zesłańców Sybiru, który w odsłonięto w 1994 roku według projektu Janusza Czarnego.

210204100642.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę