Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

MPEC Łomża może być na gaz?

Na opracowanie koncepcji spalania biomasy w łomżyńskiej ciepłowni MPEC wydało 200 tysięcy złotych. Taką kontrowersyjną inwestycją władze spółki zajmują się od roku, ale okazuje się, że to nie jedyna możliwość na „ekologiczne” i czyste ogrzewanie w mieście. Polska Spółka Gazownictwa potwierdza możliwość przyłączenia i dostarczania paliwa gazowego do Ciepłowni Miejskiej w Łomży. Wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej kotłowni zlokalizowanej przy ul. Ciepłej 16 MPEC Łomża do PSG złożyło niedawno, a pozytywna odpowiedź, chyba była zaskoczeniem.

Artur Michniewicz rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa odpowiadając na nasze pytania o możliwość przyłączenia do sieci gazowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży wyjaśniał, że MPEC sp. z o.o. w Łomży złożyła wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej kotłowni zlokalizowanej w m. Łomża przy ul. Ciepłej 16.  Wnioskowane zapotrzebowanie na paliwo gazowe kształtuje się odpowiednio: moc przyłączeniowa - 1710 m3/h, roczne zapotrzebowanie na paliwo gazowe – 12,189 mln. M3. Wniosek został poddany analizie technicznych możliwości przyłączenia oraz analizie ekonomicznej opłacalności inwestycji.
- Przeprowadzona analiza ekonomiczna inwestycji wykazała, że dla w/w zapotrzebowania na paliwo gazowe tj. dla poboru w wielkości 12,189 mln. m3 gazu rocznie, inwestycja spełnia kryteria opłacalności ekonomicznej inwestycji – podaje Michniewicz. - W dniu 27.03.2017 r. nasz Zakład wysłał spółce MPEC sp. z o.o. w Łomży warunki przyłączenia do sieci gazowej przedmiotowej ciepłowni, zapewniające dostarczanie paliwa gazowego zgodnie z w/w parametrami. W chwili obecnej oczekujemy na decyzję ze strony MPEC sp. z o.o. w Łomży o zainteresowaniu przyłączeniem do sieci gazowej wyrażoną w formie wniosku o zawarcie umowy o przyłączenie. Otrzymany wniosek będzie stanowił podstawę do przygotowania projektu umowy o przyłączenie a następnie do rozpoczęcia prac projektowych i budowlanych. Przyłączenie do sieci gazowej mogłoby nastąpić najwcześniej pod koniec przyszłego roku.

Rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa podaje też jaki zakres rzeczowy inwestycji, jakie – jeśli władze MPEC faktycznie byłyby zainteresowanie podłączeniem ciepłowni do sieci gazowej, podjęłaby spółka. To m.in. budowa stacji gazowej w/c na terenie istniejącej stacji zasilającej sieć dystrybucyjną w mieście Łomża oraz blisko 14 km gazociągu podwyższonego s/c.

Przez wielu ekspertów gaz ziemny uznawany jest za paliwo XXI wieku. Wiele przedsiębiorstw energetycznych i firm z innych branż zadeklarowało już chęć budowy nowych elektrowni lub elektrociepłowni na gaz ziemny. Przejście z węgla na paliwo gazowe pozwala na redukcje CO2 o 70%, a emisja pyłów, jest 12000 razy mniejsza w przypadku węgla. Także pozostałe parametry dotyczące niższych emisji SO2, CO, NOx są równie  spektakularne, co jednoznacznie wskazuje gaz ziemny jako czyste paliwo.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę