niedziela, 18 marca 2018 napisz DONOS@

Koncerty muzyki pasyjnej i hołd dla Jana Pawła II

Chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego przygotował cykl koncertów pasyjnych. Chórzystom pod kierunkiem Michała Rajewskiego akompaniowała pianistka z Armenii Zhanna Kocharyan. Ostatni koncert odbył się w niedzielę w kościele pw św. Brunona z Kwerfurtu, w 12. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Zakończyła go „Barka”, ulubiona pieśń Papieża Polaka. – To była jego ulubiona pieśń, więc nie mogliśmy w taką rocznicę jej nie wykonać – mówi Michał Rajewski. – My Polacy mamy do niej wielki sentyment, a dzisiaj zabrzmiał podwójny chór: Carmen Fidei i słuchaczy, tak więc były ciarki!

W poprzedzającym Wielkanoc Wielkim Poście już od wielu wieków rozbrzmiewają pieśni pasyjne. Istniejący od roku chór Carmen Fidei również kontynuuje tę tradycję, a Michał Rajewski przygotował z tej okazji cykl trzech koncertów. Pierwszy odbył się w kościele kapucynów, dwa kolejne w świątyniach Krzyża Świętego oraz św. Brunona z Kwerfurtu, a na ich program złożyły się utwory i pieśni wielkopostne, od okresu renesansu do czasów współczesnych. 
– Myślę, że muzyka pasyjna powinna w tym szczególnym okresie rozbrzmiewać w świątyniach, tak samo jak śpiewamy kolędy w okresie Bożego Narodzenia – mówi Michał Rajewski. – Te pieśni są naprawdę piękne, a tylko czasem podczas nabożeństw śpiewa się jedną czy dwie zwrotki. Tutaj mogliśmy wykonać ich więcej i w całości. 
Były wśród nich utwory Cypriana Bazylika, Pawła Bębenka, Andrzeja Koszewskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Andrzeja Nikodemowicza, Adriany Róży Szmyt i wielu innych kompozytorów. 
– Można było się wyciszyć, oddać zadumie przy tych klejnotach wybranych ze skarbnicy polskich pieśni – zauważa Michał Rajewski. – Po pierwsze za sprawą muzyki, a po drugie dzięki słowom, które przybliżają mękę Chrystusa i jego ponowne narodziny. 
Śpiewakom towarzyszyła klasycznie wykształcona pianistka Zhanna Kocharyan z Armenii. 
– Pani Zhanna Kocharyan od połowy lutego przebywa w Łomży – mówi Michał Rajewski. 
– Nie wiemy, czy zostanie tu na stałe, chociaż bardzo jej się w Łomży podoba. Jest koncertującą pianistką, po akademii muzycznej w Erywaniu i pracuje z nami jako akompaniator. Dzięki temu mam ogromną pomoc, bo do tej pory musiałem sobie z tym radzić sam, co szczególnie podczas koncertów było dość kłopotliwe, bo trudno jednocześnie dyrygować i akompaniować.
– To bardzo dobry chór i cieszę się, że mogę z nim współpracować! – dodaje Zhanna Kocharyan. –Jak na chór istniejący dopiero od roku reprezentuje on już naprawdę wysoki poziom, a ciągle robi ogromne postępy; już niedługo będzie też brać udział w kolejnych konkursach. 
Ten najbliższy odbędzie się w Nowem nad Wisłą 8 kwietnia, a następnego dnia Carmen Fidei będzie świętować pierwszą rocznicę istnienia podczas koncertu w miejscowości  Osie, w której Michał Rajewski pracował przed przybyciem do Łomży. Chór przygotowuje się też do udziału w prestiżowym międzynarodowym festiwalu „Festa musicale” w Ołomuńcu oraz do nagrania swej pierwszej płyty i koncertu z utworami, które się na niej znajdą. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

161121091207.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0