Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

Koncerty muzyki pasyjnej i hołd dla Jana Pawła II

Chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego przygotował cykl koncertów pasyjnych. Chórzystom pod kierunkiem Michała Rajewskiego akompaniowała pianistka z Armenii Zhanna Kocharyan. Ostatni koncert odbył się w niedzielę w kościele pw św. Brunona z Kwerfurtu, w 12. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Zakończyła go „Barka”, ulubiona pieśń Papieża Polaka. – To była jego ulubiona pieśń, więc nie mogliśmy w taką rocznicę jej nie wykonać – mówi Michał Rajewski. – My Polacy mamy do niej wielki sentyment, a dzisiaj zabrzmiał podwójny chór: Carmen Fidei i słuchaczy, tak więc były ciarki!

W poprzedzającym Wielkanoc Wielkim Poście już od wielu wieków rozbrzmiewają pieśni pasyjne. Istniejący od roku chór Carmen Fidei również kontynuuje tę tradycję, a Michał Rajewski przygotował z tej okazji cykl trzech koncertów. Pierwszy odbył się w kościele kapucynów, dwa kolejne w świątyniach Krzyża Świętego oraz św. Brunona z Kwerfurtu, a na ich program złożyły się utwory i pieśni wielkopostne, od okresu renesansu do czasów współczesnych. 
– Myślę, że muzyka pasyjna powinna w tym szczególnym okresie rozbrzmiewać w świątyniach, tak samo jak śpiewamy kolędy w okresie Bożego Narodzenia – mówi Michał Rajewski. – Te pieśni są naprawdę piękne, a tylko czasem podczas nabożeństw śpiewa się jedną czy dwie zwrotki. Tutaj mogliśmy wykonać ich więcej i w całości. 
Były wśród nich utwory Cypriana Bazylika, Pawła Bębenka, Andrzeja Koszewskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Andrzeja Nikodemowicza, Adriany Róży Szmyt i wielu innych kompozytorów. 
– Można było się wyciszyć, oddać zadumie przy tych klejnotach wybranych ze skarbnicy polskich pieśni – zauważa Michał Rajewski. – Po pierwsze za sprawą muzyki, a po drugie dzięki słowom, które przybliżają mękę Chrystusa i jego ponowne narodziny. 
Śpiewakom towarzyszyła klasycznie wykształcona pianistka Zhanna Kocharyan z Armenii. 
– Pani Zhanna Kocharyan od połowy lutego przebywa w Łomży – mówi Michał Rajewski. 
– Nie wiemy, czy zostanie tu na stałe, chociaż bardzo jej się w Łomży podoba. Jest koncertującą pianistką, po akademii muzycznej w Erywaniu i pracuje z nami jako akompaniator. Dzięki temu mam ogromną pomoc, bo do tej pory musiałem sobie z tym radzić sam, co szczególnie podczas koncertów było dość kłopotliwe, bo trudno jednocześnie dyrygować i akompaniować.
– To bardzo dobry chór i cieszę się, że mogę z nim współpracować! – dodaje Zhanna Kocharyan. –Jak na chór istniejący dopiero od roku reprezentuje on już naprawdę wysoki poziom, a ciągle robi ogromne postępy; już niedługo będzie też brać udział w kolejnych konkursach. 
Ten najbliższy odbędzie się w Nowem nad Wisłą 8 kwietnia, a następnego dnia Carmen Fidei będzie świętować pierwszą rocznicę istnienia podczas koncertu w miejscowości  Osie, w której Michał Rajewski pracował przed przybyciem do Łomży. Chór przygotowuje się też do udziału w prestiżowym międzynarodowym festiwalu „Festa musicale” w Ołomuńcu oraz do nagrania swej pierwszej płyty i koncertu z utworami, które się na niej znajdą. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę