Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Sejmik: Protestujemy przeciwko recydywie centralizmu w Polsce

16 głosami za przy 12 głosach przeciw Sejmik Województwa Podlaskiego po burzliwej dyskusji przyjął stanowisko w sprawie obrony polskiej samorządności. Samorządowe władze województwa wyrażają stanowczą dezaprobatę wobec przyjmowanych przez władze państwowe rozwiązań prawnych i organizacyjnych oraz podejmowanych inicjatyw ograniczających wpływ społeczności na zarządzanie sprawami o znaczeniu lokalnym lub regionalnym. - Protestujemy przeciwko recydywie centralizmu w Polsce – czytamy w przyjętym stanowisku Sejmiku, przeciwko któremu przeciw głosowali wszyscy radni wybrani z list PiS.

Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie obrony polskiej samorządności

Sejmik Województwa Podlaskiego jako przedstawiciel samorządu mieszkańców regionu, wyraża stanowczą dezaprobatę wobec przyjmowanych przez władze państwowe rozwiązań prawnych i organizacyjnych oraz podejmowanych inicjatyw ograniczających wpływ społeczności na zarządzanie sprawami o znaczeniu lokalnym lub regionalnym. Protestujemy przeciwko recydywie centralizmu w Polsce.
Polski samorząd terytorialny jest zaliczany do najważniejszych osiągnięć przemian ustrojowych w naszym kraju po 1989 roku. Jest doceniany przez mieszkańców gmin, miast, powiatów i województw, oraz dobrze oceniany przez ekspertów krajowych i zagranicznych. Ustawodawca w istotnym stopniu wdrożył wynikające z Konstytucji RP oraz przepisów prawa międzynarodowego dyrektywy o charakterze ustrojowym, określające status i właściwości polskiego samorządu terytorialnego.
Obecnie samodzielność jednostek samorządu terytorialnego, czyli wspólnot obywateli,  jest zagrożona. Ustawodawca nie dostrzega tej chronionej konstytucyjnie wartości (art. 165 ust. 2), bez poszanowania której trudno mówić o realnej samorządności lokalnej czy regionalnej. Podstawą ukształtowania i funkcjonowania samodzielnego i skutecznego w zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców jest idea pomocniczości i ściśle z nią związana zasada decentralizacji. 
Wyłączanie i ograniczanie przyznanych uprzednio zadań samorządów np. 
w zakresie prowadzenia doradztwa rolniczego, ochrony środowiska, rozwijania bazy sportowej, wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy czy dystrybucji środków unijnych, prowadzi w efekcie do ponownej centralizacji państwa 
i kumulacji środków publicznych w rękach decydentów w Warszawie. Dostrzegamy nadto niebezpieczną intencję nadmiernie głębokiej ingerencji administracji rządowej w organizowanie przez samorządy szkolnictwa i opieki zdrowotnej.
Dlatego z niepokojem obserwujemy propozycje polityków partii rządzącej dotyczącej ograniczania Polakom praw wyborczych poprzez wyłączanie możliwości swobodnego wyboru wójtów i burmistrzów. To zamach na zasady i gwarancje wywodzone z Konstytucji RP, w szczególności z art. 2 i art. 60. Propozycje zmian granic miasta stołecznego Warszawy, tworzenia odrębnych województw: mazowieckiego i stołecznego, czy gmin wokół Opola są dobitnymi przykładami lekceważącego stosunku władz rządowych do ludzi tworzących wspólnoty lokalne. W niebezpiecznie szybkim tempie samorządność zmierza od jej pierwotnej koncepcji – organizacji społeczeństwa obywatelskiego – do modelu według koncepcji etatystycznej organizacji wyłącznie administracji państwowej. 
Sejmik Województwa Podlaskiego upoważnia Zarząd Województwa do prowadzenia intensywnej współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami ogólnokrajowymi, a także organizacjami społecznymi w tym związanymi z ideą obrony samorządności, celem ochrony uprawnień mieszkańców województwa do samostanowienia o sprawach publicznych o znaczeniu lokalnym lub regionalnym.

Otrzymują:
Prezydent RP
Prezes Rady Ministrów
Parlamentarzyści w Województwa Podlaskiego
Marszałkowie Województw RP
Samorządy Województwa Podlaskiego

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę