Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Wspomnienie Zenona Faszyńskiego

Życie i twórczość łomżyńskiego poety Zenona Faszyńskiego (1955-2017) przypomnieli recytatorzy z klubu Carpe Diem. Sparaliżowany po tragicznym wypadku i przez ponad 40 lat przykuty do inwalidzkiego wózka stał się piszącym ewangelizatorem, marzącym o integracji ludzi zdrowych z niepełnosprawnymi. Stało się to faktem w czasie piątkowego spotkania w Filii nr 2 MBP. – Warto o takich osobach pamiętać, a nawet starać się je naśladować! – podkreśla inicjatorka i organizatorka spotkania Katarzyna Kuklińska, dodając, że pan Zenon był człowiekiem niezwykłym, pokazującym, że można wiele, jeśli naprawdę się uwierzy i zawierzy.

Zenon Faszyński zmarł w styczniu tego roku. Tworzyć zaczął 20 lat od wypadku, skutkiem którego był paraliż czterokończynowy, powstały po uszkodzeniu rdzenia kręgowego odcinka szyjnego. Początkowo był w stanie poruszać tylko powiekami, ale dzięki nadludzkiemu wysiłkowi zdołał stopniowo dojść do pewnej sprawności dłoni, dlatego mógł wykonywać drobne czynności, w tym pisać. Efektem było ponad 20 nagród w konkursach literackich, udział w wielu publikacjach zbiorowych oraz wydawnictwa autorskie, w tym trzy tomiki pod wspólnym tytułem „A kiedyś miałem sen...”, wydane w latach 2006-2014. Spotykał się też z ludźmi, był również gościem pierwszego wieczoru z poezją klubu Carpe Diem w 2010 roku i współpracował z nim regularnie.
Dlatego też Katarzyna Kuklińska, Paweł Spaliński, Przemysław Detkiewicz,Wojciech Krajewski i Arkadiusz Tomasiewicz przygotowali spotkanie będące hołdem dla poety. Poza przybliżeniem jego życia, ze szczególnym naciskiem na moment kiedy odzyskał wiarę i stał się innym człowiekiem, wybrzmiały też wybrane wiersze: „Tetraplegia”, „Nowenna”, „Chciałbym ci opowiedzieć o szczęściu”, „Cierpienie” i „Kto tu normalny” w konwencji rapu i hip-hopu.
– To nie jest nowość – zauważa Katarzyna Kuklińska. – Mieliśmy te teksty opracowane w takiej wersji już sześć lat temu i był to powrót do tej interpretacji, ponieważ uznałam, że takie wykonania będą ciekawsze i bardziej przystępne dla młodzieży. 
Zaprezentowano też materiały filmowe: „Ku pamięci poety Zenona F...” oraz krótkometrażowy dokument „Bracia” Szymona Sinoffa, ukazujący życie Zenona i i opiekującego się nim przez wiele lat, również niepełnosprawnego, brata Ireneusza. Zmarł on w dniu pokazu filmu podczas festiwalu „Łomża Ja i Ty” w 2015 roku, a poeta przeżył go zaledwie o półtora roku.
– Spotkanie było bardzo ciekawe i podobało mi się! – mówi siostra poety Ewa Kaczmarczyk. –
Wzruszyłam się po raz kolejny oglądając te filmy, chociaż mam je w domu. Ucieszyłam się też, że tomiki brata są znowu wydane (wznowione przez Libra-Print – red.) – będzie można znowu wrócić do tych wierszy, dobrze też, że trafią do szkół.  
Carpe Diem przygotowuje kolejne spotkanie z twórczością Zenona Faszyńskiego – w piątek 24 marca o godz. 18:00 odbędzie się w Domku Pastora wieczór poetycki poświęcony jego pamięci, który wypełnią wspomnienia bliskich i przyjaciół poety.
– To będzie coś innego! – zapowiada Katarzyna Kuklińska. – Mogę też już zdradzić, że planujemy  przygotować również taką reminiscencję twórczości trzech poetów łomżyńskich, którzy w ostatnich sześciu latach byli laureatami nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury – jednym z nich będzie Zenon Faszyński.

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę