Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 06 maja 2021 napisz DONOS@

PwC odzyskuje Vat dla Łomży

Kwota 7 milionów 87 tysięcy 90 złotych i 96 groszy wpłynęła pod koniec lutego na konto Urzędu Miejskiego w Łomży. Pieniądze to zwrot podatku Vat za lata 2012-2015, którego dokonał Urząd Skarbowy po centralizacji podatku Vat przez miasto Łomża. Ich zwrotu zażądała firma „PwC” należącą do PricewaterhouseCoopers Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, która – jak się okazuje - od kilku lat świadczy tego typu usługi dla miasta. Na jej honorarium tym razem ma być zabezpieczone w budżecie miasta pół miliona złotych. Przypomnijmy, że w 2014 roku taka współpraca z PwC była jednym z argumentów, którymi radni, m.in. z klubu PiS, motywowali swój sprzeciw na udzielenie absolutorium dla ówczesnego prezydenta miasta Mieczysława Czerniawskiego.

O tym, że miasto Łomża odzyskało miliony nadpłaconego podatku Vat można dowiedzieć się śledząc proponowane przez prezydenta zmiany do budżetu miasta. Na najbliższej sesji radni mają po stronie dochodowej dopisać m.in.  kwotę ponad 7 mln zł. W wyjaśnieniu do tej zmiany napisano, że przez wiele lat jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne traktowane były jako potencjalni, odrębni podatnicy podatku VAT. Po orzeczeniach Naczelnego Sądu Administracyjnego, także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wypowiadając się w tej kwestii przyjął, że gminne jednostki budżetowe, nie mogą być uznane za podatników VAT, ponieważ nie spełniają kryterium samodzielności przewidzianego w tym przepisie. Skutki wyroku TSUE są bardzo daleko idące dla jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, tym bardziej, że uznano również iż samorządowe zakłady budżetowe nie są odrębnymi od JST podatnikami VAT. W konsekwencji spowodowało to konieczność centralizacji rozliczeń podatku VAT, której Łomża dokonała 1. grudnia 2016 roku. To jak przekazuje w wyjaśnieniach prezydent dało nam możliwość korekty podatku Vat za lata wcześniejsze tj. 2012-2016 ponieważ transakcje między jednostkami tej samej JST zostały zwolnione z obowiązku obciążenia podatkiem Vat powstała nadpłata podatku należnego. W konsekwencji 27. lutego Urząd Skarbowy dokonał zwrot podatku przelewając na konta miasta kwotę 7 087 090,96 zł.
W związku z tym prezydent zaproponował utworzenie w budżecie rezerwy celowej na rozliczenia z tytułu podatku Vat w kwocie 2 mln zł, które to środki mają być rozliczone „po planowanej kontroli Urzędu Skarbowego”, oraz zabezpieczenie kwoty 500 tys. zł na wypłatę wynagrodzenia dla firmy współpracującej z miastem w zakresie odzyskania Vat-u.

„PwC” ze spółki PricewaterhouseCoopers
W przekazanych radnym dokumentach nie ma informacji jaka to firma odzyskuje miliony podatku Vat dla Łomży.
- Umowa została zawarta z firmą „PwC” należącą do spółki PricewaterhouseCoopers Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie – przekazuje Grzegorz Daniluk z ratusza w odpowiedzi na nasze pytania. - Podpisano ją w dniu 1 września 2015 r. Obejmuje jednorazowe wynagrodzenie w wysokości 1000 zł netto, a także premię za sukces - w wysokości 5% kwoty podatku VAT w związku z uzyskaniem zwrotu przed zainicjowaniem postępowania czy sporu sądowego oraz w wysokości 8% kwoty podatku VAT w związku z uzyskaniem zwrotu na lub po etapie postępowania czy sporu sądowego – podaje Daniluk wyjaśniając, że „kwota 500 tys. zł jest na dzień dzisiejszy szacunkową, uwzględniającą wpływy z tytułu dokonanego zwrotu podatku VAT, jak i planowanych jeszcze zwrotów do końca 2017 roku”.
Firma PwC w Łomży pojawiła się kilka lat wcześniej – za prezydentury Mieczysława Czerniawskiego. Z przekazywanych wówczas informacji wynikało, że do połowy 2014 roku odzyskała dla miasta ok. 1,8 mln zł podatku Vat. O współpracy z nią zrobiło się głośno latem 2014 roku, gdy radni miasta zajmowali się kwestią udzielenia absolutorium prezentowi Czerniawskiemu za 2013 rok. Wówczas Komisja Rewizyjna, na której czele stała radna Elżbieta Rabczyńska z klubu PiS, wnosiła o nieudzielenie absolutorium prezydentowi. Jedna z ośmiu „uwag” merytorycznych komisji dotyczyła właśnie współpracy z PwC. 
„Wydatki w kwocie około 180.000 złote związane z zatrudnieniem firmy świadczącej usługi doradcze w zakresie rozliczenia VAT z pominięciem trybu postępowania przy udzielaniu zamówień publicznych w Urzędzie Miejskim w Łomży, co jest niezgodne z Zarządzeniem Nr 54/13 Prezydenta Miasta Łomża z dnia 04.03.2013 roku” - brzmiała ta uwaga. 
Radni ostatecznie prezydentowi Mieczysławowi Czerniawski absolutorium za 2013 rok nie dali. Przeciwko głosował m.in. klub radnych PiS, do którego należał także obecny prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
Grzegorz Daniluk z ratusza przekazuje że, w ramach umowy z firmą PwC z lat 2012-2014 premia za sukces wynosiła 12 %, a teraz „w wyniku negocjacji udało nam się ją zmniejszyć do 5 %”.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę