Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 06 maja 2021 napisz DONOS@

Pierwszy bocian

W niedzielę po polach koło Kisielnicy spacerował bocian. To pierwszy tegoroczny egzemplarz tego gatunku w okolicach Łomży. Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi mówi, że to potwierdza, że ptasia wiosna w tym roku przyleciała do nas dwa tygodnie szybciej. - Od tygodnia mamy już wielkie stada migrujących gęsi, które zwykle pojawiały się koło 20. marca, a więc pierwsze bociany, które zwykle przylatywały pod koniec miesiąca, też mogą być dwa tygodnie wcześniej niż zwykle –podkreśla Sachmaciński.

Bocian widziany 12. marca nie jest nadzwyczajnym przypadkiem. W historii obserwacji bocianów pod Łomżą pierwszy przyleciał w 2008 roku. W Kalinowie był wówczas już 4. marca. W 2004 roku przyleciał tu 17. marca. 
- Jeśli pierwszy bocian już przyleciał, to lada dzień powinniśmy być świadkami już większych ich przylotów – mówi dyrektor Sachmaciński. 
Bociany na wiosnę spieszą się, by jak najwcześniej przylecieć i zająć dogodne dla żerowania gniazda. Zwykle pierwszy przylatuje samiec, a samica dołącza do niego po 10-14 dniach. 
Dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi podkreśla, że w dolinie oznaki wiosny widać już bardzo dobrze. Od kilkunastu dni jest już coraz więcej gatunków ptaków - są stada gęsi, żurawie, czajki, szpaki i łabędzie krzykliwe. Poza tym budzą się także żaby.

210407125521.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę