Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Kleszcze w Podlaskiem - do lekarzy zgłaszają się osoby z objawami boreliozy

Po zimie w województwie podlaskim pojawiły się kleszcze. Do lekarzy zgłosiło się już ponad 200 osób z objawami boreliozy. Tylko w ciągu 2 miesięcy do wojewódzkiego sanepidu zgłoszono 7 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu.

Jak mówi kierownik oddziału epidemiologii wojewódzkiego sanepidu Lucyna Jadaluk, 7 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu w styczniu i lutym, to 3 razy więcej niż w tym samym czasie w 2016 roku. Ponadto - jak przekonuje specjalista - z roku na rok tych przypadków jest coraz więcej. Zdaniem Lucyny Jadaluk sprzyja temu pogoda - dość ciepłe zimy i wilgotne lata. Epidemiolodzy przypominają, że jeśli wybieramy się na wycieczkę do lasu czy na łąkę musimy się na to przygotować.

- Powinniśmy założyć długie rękawy i nogawki. Warto zaopatrzyć się też w preparaty ochronne - wylicza kierownik oddziału epidemiologii wojewódzkiego sanepidu Lucyna Jadaluk.
Lekarz weterynarii Michał Geniusz przypomina, że kleszcze mogą być też szczególnie niebezpieczne dla czworonogów. W sklepach zoologicznych są specjalne środki chroniące przed kleszczami. Jeśli jednak znajdziemy u siebie lub swojego zwierzaka kleszcza, powinniśmy usunąć go bardzo delikatnie.
- Powinniśmy delikatnie złapać kleszcza i wykręcić go w lewą stronę. Później te miejsce należy zdezynfekować - tłumaczy Michał Geniusz.

Zdaniem specjalistów najintensywniejsze inwazje kleszczy w Polsce występują między kwietniem a czerwcem i sierpniem a listopadem. W 2016 roku w województwie podlaskim epidemiolodzy odnotowali ponad 1600 zachorowań na boreliozę i ponad 160 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę