Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Rżną nie tylko w Warszawie

Główne zdjęcie
Łomża, Plac Niepodległości

Informowaliśmy o planach dużej wycinki drzew w związku z remontem ulicy Polowej w Łomży. Okazuje się, że drzewa w mieście padają nie tylko ze zlecenia miejskich urzędników. Wczoraj zostaliśmy poinformowani o wycince dużych drzew przy Placu Niepodległości. To teren prywatny i zgodnie z obowiązującym od początku roku prawem właściciel może je ścinać gdy zechce... Działacze Greenpeace uważają, że szansą na ochronę drzew zagrożonych wycinką w Polsce są ptaki. Zgodnie z prawem między 1 marca a 15 października miejsca gniazdowania ptaków oraz te, które stanowią ich ostoję lub są miejscem żerowania, nie mogą być niszczone.

Łomża, Plac Niepodległości
Łomża, Plac Niepodległości
Łomża, Plac Niepodległości
Łomża, Plac Niepodległości
Łomża, Plac Niepodległości
Łomża, Plac Niepodległości
Łomża, Plac Niepodległości
Łomża, Plac Niepodległości
Łomża, Plac Niepodległości
Łomża, Plac Niepodległości

Okres pomiędzy 1 marca a 15 października to okres lęgowy ptaków, czyli czas, w którym ptaki dobierają się w pary, składają jaja i wychowują młode. Jest to też czas specjalnej ochrony ich siedlisk i miejsc gniazdowania, czyli - bardzo często - drzew. Również tych znajdujących się na terenach należących do osób prywatnych. 

Według Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, w okresie lęgowym zakazane jest, m.in.:

  • niszczenie siedlisk lub ostoi będących obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania,
  • niszczenie, usuwanie lub uszkadzanie gniazd,
  • umyślne płoszenie lub niepokojenie w miejscach rozrodu lub wychowu młodych.

Oznacza to, że wycinka drzew, które są ostoją lub miejscem gniazdowania ptaków - również na działkach osób prywatnych - nie jest możliwa bez specjalnego pozwolenia wydanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Wyjątek stanowi konieczność przeprowadzenia wycinki z powodów bezpieczeństwa lub wówczas, gdy drzewo jest chore lub martwe. Jedynym gatunkiem, którego miejsca gniazdowania nie są chronione przez cały czas, są gołębie miejskie. Ale kiedy w ich gniazdach pojawią się już pisklęta - gniazdo i jego okolica zaczynają być chronione prawem.

- Jeśli więc między marcem a październikiem dowiesz się o planach wycinki drzew, na których są (lub podejrzewasz, że są) gniazda, a także drzew będących w bliskiej okolicy gniazd, możesz śmiało poinformować właściciela terenu o tym, że taka wycinka będzie niezgodna z prawem – podkreślają działacze Greenpeace wskazując, że ostatnia nowelizacja prawa nie zwalnia z obowiązku przestrzegania przepisów związanych z ochroną ptaków w okresie lęgowym. - Jeśli mimo to wycinka zostanie rozpoczęta, należy ją zgłosić policji. Aby usprawnić proces, pamiętaj, by w zgłoszeniu podać podstawę prawną takiej interwencji: Rozporządzenie ministra środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

źródło: Okres lęgowy ptaków - szansa dla drzew - Greenpeace Polska Można znaleźć tu także niektóre z ptaków gniazdujących na drzewach, które można spotkać w polskich miastach i których obecność może być przesłanką do wstrzymania wycinki.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę