Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 listopada 2024 napisz DONOS@

„Budowlanka” pamięta o „żołnierzach wyklętych”

- Popularyzacja wśród młodzieży najnowszej historii Polski i regionu pozwala przełamać stereotypy dotyczące podziemia niepodległościowego, a zarazem uhonorować pamięć „Żołnierzy Niezłomnych” - mówią nauczyciele z łomżyńskiej budowlanki. W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży odbyła się uroczystość związana z przypadającym 1. marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - świętem państwowym uchwalonym przez Sejm RP w 2011 r.

Uroczystość miała na celu przywracanie pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia  w Polsce, których władze PRL-u skazały na zniesławienie i zapomnienie. Wprowadzeniem do niej były piosenki o „Żołnierzach Wyklętych”, które od rana rozbrzmiewały ze szkolnego radiowęzła.

Uroczystość zainaugurowały dźwięki  utworu „Biały Krzyż”. Potem zabrał głos dyrektor szkoły p. Artur Ciborowski, podkreślając tradycję obchodów  tego święta w naszej szkole. Następnie uczniowie Agnieszka Siwik, Eliza Niedźwiedzka i Marcin Skowronek krótko przybliżyli słuchaczom losy „Żołnierzy Wyklętych”. Ich sylwetki zostały zaprezentowane w dynamicznym  utworze „Ostatni żołnierze II RP” do tekstu Zbigniewa Herberta. Zadumę i refleksję słuchaczy wywołała piosenka „Walczyk Lilu” o Pannach Wyklętych.

Główną częścią spotkania był wykład dr hab. Krzysztofa Sychowicza z IPN w Białymstoku dotyczący łomżyńskiego podziemia niepodległościowego. Prelegent nawiązał też do prac ekshumacyjnych na Łączce Cmentarza Powązkowskiego, która kryje do dziś bezimienne groby Żołnierzy Niezłomnych. Wspomniał też o  uroczystych pogrzebach Stanisława Zagończyka i  Danuty Siedzikówny – Inki. Tematem przewodnim tegorocznej narracji historycznej było przywracanie ich pamięci, co znalazło wyraz w prezentowanych piosenkach i wideoklipach: „Ku pamięci” łomżyńskiej grupy PsG Klika oraz „Kto dziś upomni się o pamięć” zespołu Forteca. Na zakończenie uczestnicy mogli obejrzeć przygotowaną ekspozycję  „Powrót Niezłomnych”.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci” Żołnierzy Wyklętych” na trwałe wpisały się w kalendarz uroczystości ZSTiO Nr 4 i są stałym elementem wychowania patriotycznego młodzieży.” Kontynuacją  naszych obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych było dziś odwiedzenie przez uczniów ZSTiO Nr 4 Namiotu  Wyklętych, rozstawionego na Starym Rynku. „Namioty Wyklętych” to jeden z projektów organizowanych przez stowarzyszenie „Studenci dla Rzeczpospolitej”. Wpisuje się on co roku w obchody i jest skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. W nim  prezentowane są biogramy najwybitniejszych postaci podziemia antykomunistycznego w kraju i regionie łomżyńskim, a także filmy o tematyce walk grup niepodległościowych. Patronat nad nim objął Prezydent RP- Andrzej Duda.

Inicjatorami owego wydarzenia byli nauczyciele historii w/w szkoły: p. Elżbieta Wiśniewska, p. Wiesław Czupryński oraz p. Jolanta Chojnowska i p. Kamil Galanek.

materiał nadesłany

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę