Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@

Wojewódzki przegląd Programu 500+ w Łomży

Program „500+”, czyli ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, jest sukcesem – mówią zgodnie działacze Prawa i Sprawiedliwości. Program, który miał zachęcić rodziny do posiadania większej liczby dzieci i powoli zaczyna spełniać tę nadzieję, ale przede wszystkim wpłynął na poprawę sytuacji finansowej rodzin wielodzietnych i wyraźnie zmniejszył skalę ubóstwa w Polsce. - Ubóstwo skrajne dzieci spadło z ok. 12% do niespełna 1% - podkreślała dr Elżbieta Bojanowska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, która przyjechała do Łomży na spotkanie robocze z realizatorami świadczeń rodzinnych i wychowawczych z województwa podlaskiego. - W ubiegłym roku przygotowywaliśmy Program 500+, a teraz przygotowujemy się do przeglądu programu.

dr Elżbieta Bojanowska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej
dr Elżbieta Bojanowska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej
dr Agnieszka Muzyk, dr Elżbieta Bojanowska, Mariusz Chrzanowski, bp. Tadeusz Bronakowski, prof. Krzysztof Sychowicz
dr Agnieszka Muzyk, dr Elżbieta Bojanowska, Mariusz Chrzanowski, bp. Tadeusz Bronakowski, prof. Krzysztof Sychowicz
Andrzej Piętka wójt Grabowa, Dariusz Latarowski burmistrz Grajewa
Andrzej Piętka wójt Grabowa, Dariusz Latarowski burmistrz Grajewa

W Polsce świadczenia 500+ otrzymuje 3,78 mln dzieci. Na 2017 rok w budżecie państwa na realizację świadczeń zapisano ponad 23 miliardy złotych, które trafią do około 2 milionów 800 tysięcy rodzin. Wiceminister Bojanowska podkreślała, że dotychczasowa realizacja programu przyniosła już widoczne efekty. Pierwszym z nich było zatrudnienie dodatkowych 5,2 tysiąca osób do realizacji tych świadczeń przez gminy. Najwięcej jednak zyskały rodziny, zwłaszcza wielodzietnych, które były zagrożone ubóstwem. Wiceminister mówiła, że skala ubóstwa w Polsce spada od czasu, gdy uruchomiono wypłatę tych środków, a najbardziej jest to widoczne wśród dzieci.  
W skali województwa podlaskiego pieniądze są wypłacane na około 127 tysięcy dzieci żyjących w ponad 80 tysiącach rodzin. W samej Łomży korzysta z niego ok. czterech tysięcy rodzin, przy czym co czwarta z nich pieniądze dostaje na jedynaka.
- To oznacza, że są to rodziny, których statut materialny jest bardzo niski – mówiła Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży. - Przez te rodziny jest sygnalizowana potrzeba budowy „Mieszkania +” - dodawała chwaląc rząd i Prawo i Sprawiedliwość, za zapowiedź realizacji także programu budowy tanich mieszkań na wynajem.  

Wiceminister Elżbieta Bojanowska pytana o to czy są możliwe zmiany w programie, mówiła że tego jeszcze nie wie i że po to są takie spotkania jak to dzisiejsze w Łomży, aby poznać opinię osób, które realizują wypłatę świadczeń. Podkreślała, że wbrew obawom i zarzutom opozycji, że pieniądze dawane rodzinom będą marnotrawione wskazywała, że jedynie w 1005 przypadkach w skali całego kraju, a więc 0,03% wypłata została zastąpiona pomocą rzeczową. 
Także obecny na konferencji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wskazywał, że dotyczy to tylko niewielkiego ułamka społeczeństwa. - W 11 gminach prowadzono postępowanie w sprawie zmiany formy finansowej na rzeczową, lub opłacenie usług i w sumie zrealizowano tak jedynie 63 takie świadczenia – podał PUW. 

Wiceminister Bojanowska odniosła się także do uwagi, że dziś milioner mający dwójkę dzieci otrzymuje 500 zł miesięcznie, a zarabiająca 2 tys. zł miesięcznie matka samotnie wychowująca jedno dziecko, świadczenia nie dostanie. Jak tłumaczyła wiceminister wynika to z charakteru tego świadczenia, że jest ono na każde drugie i następne dziecko. Na pierwsze dziecko rodzice mogą otrzymać środki tylko jeśli mają niskie dochody – poniżej 800 zł miesięcznie na osobę. Wiceminister przyznawała, że może nie jest to sprawiedliwe w odczuciu społecznym, ale sceptycznie podchodziła także do pomysłu zgłaszanego m.in. przez polityków PSL, aby po przekroczeniu tego progu dochodów o 1 zł świadczenia obniżać o 1 zł.
- Nie mamy żadnych przychylnych informacji z województwa o takim rozwiązaniu – odpowiadała wiceminister.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę