niedziela, 17 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif

Cześć waszej pamięci - Żołnierze Wyklęci

Około 130 - 150 osób - znacząco mniej niż w latach poprzednich - wzięło udział w zorganizowanym po raz czwarty w Łomży Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę wieczorem w deszczu Marsz przeszedł od Katedry pod Szkołę Muzyczną, gdzie znajdują się pomniki żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Przed tym drugim odbył się Apel Poległych. Nie było oficjalnych delegacji władz, wojska ani parlamentarzystów...

Marsze Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łomży odbywają się od 2014 roku. Organizują go działacze kilku niezależnych od władz miasta organizacji na czele z Łomżyńskim Klubem Myśli Patriotycznej. Uczestnicy marszu z biało-czerwonymi przepaski z napisami AK i NSZ na rękach nieśli plakaty ze zdjęciami żołnierzy podziemia niepodległościowego: m.in.: mjr. Jana Tabortowskiego, ps. „Bruzda”, por. Stanisława Grabowskiego ps. „Wiarus”, por. Kazimierza Żebrowskiego ps. „Bąk”, por. Stanisława Marchewki ps. „Ryba”, kpt. Kazimierza Kamieńskiego ps. „Huzar” czy kpt. Stanisława Cieślewskiego ps. „Lipiec”.  
W tym roku szli stosunkowo szybko, co jakiś czas głośno skandując hasła: „cześć i chwała bohaterom”, „armia wyklęta - Łomża o was pamięta” czy „chwała bohaterom”. 
Za zwyczaj Marsz kończył się przed pomnikiem „Pamięci więźniów politycznych zamęczonych i pomordowanych w latach 1939 – 1956”, w pobliżu urzędu wojewódzkiego. W tym roku tu tylko przystanął na kilka minut, by delegacje mogły złożyć kwiaty i zapalić znicze. Po chwili uczestnicy Marszu poszli dalej ul. Kopernika do Alei Legionów przed budynek Szkoły Muzycznej, gdzie jesienią odsłonięto pomnik – krzyż żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. To tu odbył się Apel Poległych i dośpiewano hymn. 
W tym roku w Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, wojska czy parlamentarzyści. Wśród „zwykłych” uczestników był jedynie Wiesław Grzymała, przewodniczący Rady Miejskiej.

zobacz: Krzysztof Sychowicz: Podziemie antykomunistyczne na Ziemi Łomżyńskiej w latach 1944-1957

Fot. Krzysztof Mierzejewski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0