Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Pamięci żołnierzy wyklętych...

„Bruzda”, „Lipiec”, „Huzar”, „Ryba” i wielu, wielu innych... Za wierność Ojczyźnie i prawdę zapłacili najwyższą cenę. Dla nich wojna nie skończyła się w maju 1945 r. Przez lata nazywano ich „bandytami” i „zaplutymi karłami reakcji” i ścigano dzień i noc. Gdy „polowania z nagonką” udawały się, nie mieli już szansy na przeżycie. Miejsce gdzie pochowano szczątki wielu z nich do dziś jest nieznane. Po raz siódmy będziemy obchodzić Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przypada on 1 marca, ale w Łomży, podobnie jak w Polsce nieupamiętniające bohaterów wydarzenia odbędą się w niedzielę.

Pierwszy z tych wydarzeń będzie rozgrywany na Forcie III w Piątnicy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM.  Dystans jaki będzie do pokonania to tylko 1963 metry. To odwołanie do roku, w którym zginął ostatni w Polsce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. 
Na takie uczczenie bohaterów zaprasza wójt gminy Piątnica Krzysztof Kozicki zapewniając, że przewidziane są dodatkowe atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. 
- Wszyscy zawodnicy otrzymają pamiątkowy upominek, a po biegu odbędzie się  wspólne ognisko z  grochówką żołnierską – przekazuje wójt.    

Kolejnymi punktami łomżyńskich niedzielnych uroczystości będzie wieczorna, sprawowana o godz. 18.00 w Katedrze msza św. za Ojczyznę oraz w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po niej wyruszy Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego uczestnicy przejdą spod Katedry, ul. Sadową - ul. Polową - pod pomnik Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski - ul. Zawadzką - ul. Kopernika pod Szkołę Muzyczną - pomniki Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, gdzie odbędzie Apel Poległych.

zobacz: Krzysztof Sychowicz: Podziemie antykomunistyczne na Ziemi Łomżyńskiej w latach 1944-1957

 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę