Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

13 radnych za podwyżką podatku śmieciowego

Od kwietnia wzrosną stawki opłat za śmieci w Łomży. Radni miasta większością 13 głosów „za” przy 7 „przeciw”, 1 głosie „wstrzymującym się” przegłosowali złożoną przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego już po raz trzeci uchwałę podnoszącą stawki podatku śmieciowego od 26% do 46%. Wcześniej radni taką samą większością odrzucili zgłoszony przez radnego Tadeusza Zarembę wniosek o zmniejszenie podwyżek mniej więcej o połowę.

W trakcie dyskusji o podwyżce wiceprezydent Andrzej Garlicki mówił, że „nie ma trzeciej drogi”. Krytykował propozycję radnego Zaremby, twierdząc, że taka podwyżka nie zaspokoi potrzeb i za kilka miesięcy radni będą musieli na nowo podejmować te decyzje.
- Obyśmy na koniec roku mieli nadwyżkę w budżecie, a wtedy z dużą satysfakcją prezydent zawnioskuje do obniżenie tych cen – mówił Garlicki.
Po wystąpieniu wiceprezydenta o głos poprosił radny Witold Chludziński, który chciał natychmiastowego zamknięcia dyskusji i przejścia do głosowań. Argumentował, że o propozycji podwyżki radni mówili już wielokrotnie i wszyscy wiedzą o co chodzi. Jego wniosek formalny przegrał z wnioskiem formalnym przewodniczącego Grzymały, aby do głosowań przejść po wyczerpaniu zgłoszonej już wcześniej listy 11 mówców. Wśród nich był prezydent Chrzanowski, który dopytywał radnego Zarembę o jego wyliczenia, ale co - wyjaśniło mu przewodniczący – Zaremba nie mógł na nie odpowiedzieć bo dyskusja była już zamknięta.
Propozycję Zaremby popierali radni Maciej Borysewicz, w imię imieniu radnych wybranych z listy PO i Zbigniew Prosiński, który mówił, że robił własne wyliczenia i wyniki są podobne do wyników Zaremby. - Opłaty według propozycji prezydenta są przeszacowane w szczególności w zabudowie wielorodzinnej – mówił Prosiński. Radny zwracając się do wiceprezydenta Garlickiego dodawał: - Mówi Pan, że jak pojawią się nadwyżki, to ceny będą obniżone, to dlaczego nie było obniżki cen ogrzewanie, tylko wypłacono czternastki (w MPEC – dop. red.).
Elżbieta Rabczyńska (PiS) „zwracała się do mieszkańców” tłumacząc dlaczego ma być podwyżka. Jej zdaniem dlatego, że w poprzedniej kadencji parlamentu, zdominowany przez PO-PSL, zapadły ustawy, które zmusiły miasto do powołania spółki śmieciowej i do wywożenia części śmieci do spalania w Białymstoku.
- Jestem przekonana, że stawki przedstawione przez prezydenta powinniśmy przyjąć. Mamy mandat do końca kadencji, jeśli zrobimy coś źle, to wyborcy nas rozliczą – mówiła Rabczyńska.
- Nie sądzę, że ludzie będą mieć pretensje do radnych – mówiła radna Wanda Mężyńska, przekonując, że mieszkańcy Łomży mają świadomość, że muszą zapłacić za śmieci „jeśli jest taka kalkulacja”.
Radny Andrzej Wojtkowski, przytaczał fragment odpowiedzi na jedną z jego wcześniejszych interpelacji, z której wynikało, że z wprowadzonej wcześniej przez prezydenta 27% podwyżki na wysypisku w Czartorii 17% ma iść na wyższe koszty, a 10% ma iść na planowane inwestycje.
Radna Ewa Chludzińska podkreślała zaś, że jest „społeczny opór przeciwko podwyżce”, bo radnym i mieszkańcom nie wytłumaczono należycie dlaczego musiały zdrożeć śmieci na bramie wysypiska w Czartorii. Poza tym nikt nie odpowiedział za poprzednie afery śmieciowe, a teraz wyliczenia przedstawiane są tak, że nic innego nie wchodzi w rachubę.

Nowe stawki opłat za śmieci w Łomży:
Zabudowa jednorodzinna
Gospodarstwa składające się z 2 i więcej osób:
Odpady niesegregowane 58 zł  (wzrost o 41,5%)
Odpady segregowane 39 zł (wzrost o 25,8%)
Gospodarstwa jednoosobowe odpady segregowane  24 zł (wzrost o 26,3%)

Zabudowa wielorodzinna (bloki)

Gospodarstwa składające się z 2 i więcej osób:
Odpady niesegregowane 35 zł (wzrost o 45,8%)
Odpady segregowane 24 zł (wzrost o 33,3%)
Gospodarstwa jednoosobowe odpady segregowane 15 zł (wzrost o 36,4%)

Wyższe opłaty będą obowiązywały od 1. kwietnia 2017 r. W efekcie do budżetu miasta ma trafić więcej o ok. 150 tys. zł miesięczne. Prezydent przekonywał, że bez tej podwyżki nie będzie mógł podpisać umowy z prywatną firmą, która w przetargu złożyła najniższą ofertę na zbieranie i wywożenie śmieci z miasta na wysypisko w Czartorii, którym administruje miejska spółka śmieciowa. Dziś tym wywozem „awaryjnie” zajmuje się MPGKiM. Miejski zakład zlecenie z ratusza dostał na 3 miesiące – czyli do końca marca.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę