Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 maja 2021 napisz DONOS@

Radni Łomży będą debatować o wyższym podatku śmieciowym

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski (PiS) złożył formalny wniosek o wprowadzenie do porządku obrad dzisiejszej sesji Rady Miejskiej wniosku o podwyżkę podatku śmieciowego. To już trzecia próba przeforsowania podwyżki przez Chrzanowskiego. Poprzednie dwie w grudniu 2016 roku prezydent przegrał – za pierwszym razem radni nie zgodzili się na wprowadzenie podwyżek, za drugim nie zgodzili się na debatę nad ponownym wnioskiem. Dziś, po złożonym po raz kolejny wniosku prezydenta, klub radnych PiS poprosił o 20 minut przerwy, a po niej 15 radnych, w tym także wszyscy z PiS, było „za” debatą nad prezydenckim wnioskiem, 5 głosowało „przeciw”, a 2 „wstrzymało się”.

Przedstawiona przez prezydenta propozycja podwyżki podatku śmieciowego waha się od 4 zł w przypadku osób mieszkających samotnie w blokach, po 17 zł dla mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy śmieci nie zbierają w sposób selektywny. 

Zabudowa jednorodzinna
Gospodarstwa składające się z 2 i więcej osób:
Odpady niesegregowane  wzrost o 41,5% z obecnych 41 zł do 58 zł 
Odpady segregowane wzrost o 25,8% z 31 zł do  39 zł
Gospodarstwa jednoosobowe odpady segregowane wzrost o 26,3% z 19 zł do 24 zł

Zabudowa wielorodzinna (bloki)
Gospodarstwa składające się z 2 i więcej osób:
Odpady niesegregowane wzrost o 45,8% z 24 zł do 35 zł
Odpady segregowane wzrost o 33,3% z 18 zł do 24 zł
Gospodarstwa jednoosobowe odpady segregowane wzrost o 36,4% z 11 zł do 15 zł

Prezydencka chce aby wyższe opłaty obowiązywały od 1. kwietnia 2017 r. W efekcie do budżetu miasta miałoby trafić więcej o ok. 150 tys. zł miesięczne. Zamiast dziś zbieranych ok. 425 tys. zł, po podwyżce było by to już ok. 575 tys. zł miesięcznie. Prezydent przekonuje, że bez tej podwyżki nie będzie mógł podpisać umowy z prywatną firmą, która w przetargu złożyła najniższą ofertę na zbierać i wywozić śmieci z miasta na wysypisko w Czartorii, którym administruje miejska spółka śmieciowa. Dziś tym wywozem „awaryjnie” zajmuje się MPGKiM. Miejski zakład zlecenia z ratusza dostał na 3 miesiące – czyli do końca marca.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę