wtorek, 12 grudnia 2017 napisz DONOS@

Ptasia grypa już w województwie podlaskim

Główny Lekarza Weterynarii poinformował o wykryciu kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 u dzikiego ptactwa i drobiu. Jedno z ognisk tej choroby u drobiu (52. już w Polsce) było w gminie Krypno na terenie powiatu monieckiego w województwie podlaskim. W gospodarstwie tym było około 81 tysięcy indyków i kur.

Obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 w tym gospodarstwie potwierdziły wyniki badan otrzymanych w poniedziałek z PIW-PIB w Puławach. GLW podkreśla, że jest to pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, które wystąpiło na terenie województwa podlaskiego. 
- Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu – informuje Główny Lekarz Weterynarii, który jednocześnie, przypomina o konieczności stosowania przepisów zawartych w obowiązującym od dnia 28 grudnia 2016 r. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. 2016, poz. 2091).


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0