Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 08 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Odbyła się pierwsza sesja plenarna Synodu Diecezji Łomżyńskiej

Aktywizacja wszystkich, którzy czują się odpowiedzialni za kościół i popularyzacja funkcjonowania kościoła oraz jego instytucji to główne założenia statutów przyjętych dziś podczas I-wszej sesji plenarnej Synodu Diecezji Łomżyńskiej. Ponad 200 osób - duchownych i ludzi świeckich obradowało w Wyższym Seminarium Duchownym nad pierwszą częścią 6 -ciu projektów Statutów Synodalnych, dotyczących Wyższego Seminarium Duchownego, posługi i formacji kapłanów, duszpasterstwa, liturgii, ruchów i stowarzyszeń kościelnych oraz Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Statuty nie zawierają rewolucyjnych zmian dotyczących pracy kościoła - zapewnia biskup Łomżyński Stanisław Stefanek, ale dadzą wiernym możliwość bliższego poznania zasad funkcjonowania instytucji kościelnych.

17 września będzie miała miejsce II-ga sesja plenarna synodu, na której zostaną przegłosowane kolejne statuty. Postanowienia Synodu w swojej ostatecznej wersji będą zawierać ściśle prawnicze terminy i dotyczyć działalności duchownych i świeckich Kościoła katolickiego w określonych ramach. “Uszczegółowieniem tego wszystkiego zajmą się, już po zakończeniu obrad, komisje posynodalne, które wprowadza poprawki i opracują odpowiednią wykładnię prawa, jak do postanowień synodu mają się ustosunkować poszczególne parafie i wierni”. Oficjalne postanowienia Synodu mają być znane jesienią. Na 28 października przewidziane jest zakończenie I Synodu Diecezji Łomżyńskiej. Wówczas podczas uroczystości 80-lecia diecezji łomżyńskiej będzie miało miejsce podpisanie dekretu dotyczącego zakończenia 10-cio letnich prac synodu. Od tego momentu wszystkie statuty nabiorą mocy prawnej. Do 1 stycznia przyszłego roku będą w stanie vacatio legis czyli oczekiwania na uprawomocnienie.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę