Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 06 grudnia 2023 napisz DONOS@

W szkołach i przedszkolach trwa referendum ZNP w sprawie strajku

- Postawiliśmy wszystkim pracownikom oświaty, nie tylko nauczycielom należącym do Związku, jedno pytanie, czy w związku z brakiem porozumienia w sprawie naszych trzech postulatów, są za przeprowadzeniem jednodniowego strajku w przedszkolu, szkole lub placówce oświatowej, gdzie pracują – informuje Aleutyna Kołos, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. W związku z forsowaną przez rząd PiS reformą oświaty, ZNP domaga się gwarancji zatrudnienia nauczycieli i pracowników placówek do 2022 r. oraz, m.in., podniesienia im wynagrodzenia o 10 procent. Udział w referendum jest dobrowolny.

Prezesi kół ZNP w placówkach oświaty otrzymali w minionym tygodniu wzory kart do głosowania w referendum, upoważnienie do jego przeprowadzenia oraz pismo do dyrektorów szkół. Warto tutaj przypomnieć, że dyrektorzy wcześniej podpisywali protokoły rozbieżności, z których wynikało, że nie mogą spełnić żądań związkowców. „Nie komentujemy pisma ZNP skierowanego do dyrektorów szkół” - poinformował wówczas inspektor Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży, dodając także, że „samorząd naszego miasta jest przygotowany do wprowadzenia w życie założeń reformy”.

Trwające referendum w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych nakłada się na drugie referendum – ogólnopolskie, w którym będą mogli wziąć udział również rodzice. - Pani premier Beata Szydło zapowiedziała, że referendum ogólnopolskie na temat sensu reformy oświaty nie ma szans, aby cokolwiek zmienić, dając tym samym sygnał, że rząd nie odstąpi od reformy w tempie i zakresie, jakie narzuca minister Anna Zalewska - ocenia Aleutyna Kołos z oddziału ZNP, który po referendum szkolnym zacznie zbieranie podpisów – trzeba pół miliona – aby Polacy wypowiedzieli się, czy w ogóle chcą takiej reformy. - Z jednej strony politycy PiS mówią, że liczą się ze zdaniem suwerena, zaś z drugiej pokazują na każdym kroku, że ze zdaniem narodu się nie liczą. Zobaczymy, czy Polacy zgadzają się na poddanie dzieci i młodzieży eksperymentowi pedagogicznemu na tak szeroka skalę. Eksperymentowi polityków na żywym organizmie, i to w czasie cyklu edukacyjnego. Nie można się ze wszystkim zgadzać, jeżeli dzieje się coś niedobrego. Na tym polega demokracja...

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę