Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Zysk z inwestycji MPEC będzie... niepewny?

Główne zdjęcie
Komin ciepłowni miejskiej w Łomży. Po zrealizowaniu planowanej inwestycji węgiel będzie tu spalany tylko w sezonie zimowym.

Od około roku w MPEC Łomża trwają prace nad inwestycją w nowy kocioł, który spalając biomasę wytwarzałby ciepło i prąd. Latem ubiegłego roku spółka podpisała umowę z polsko-belgijskim konsorcjum Tractebel Engineering, które za niemal 700 tysięcy złotych miało pomóc wybrać najlepsze rozwiązanie, opracować koncepcję techniczno-ekonomiczną, a później także wykonać projekty budowlane uzyskać pozwolenie na budowę. Plany inwestycji wzbudzały wiele obaw o uzasadnienie ekonomiczne. Władze MPEC jesienią podawały nawet, że w przypadku gdyby studium ekonomiczne nie wykazało oczekiwanych korzyści dla przedsiębiorstwa, współpraca z konsorcjum na tym etapie będzie zakończona. I jak się okazuje umowa została rozwiązana w grudniu po wykonaniu tego studium – jak nas poinformowano - „z przyczyn ekonomicznych”. Dokument kosztował 200 tys. zł. MPEC jednak nie rezygnuje z planów inwestycji, która została wyceniona na ponad 40 milionów złotych.

O planowanej inwestycji MPEC pisali już wcześniej zobacz: MPEC zainwestuje w biomasę oraz Wątpliwa inwestycja. Początkowo zakładano, że realizacja inwestycji będzie mogła ruszyć już wiosną tego roku, ale prace koncepcyjne znacznie się przeciągnęły. Dopiero jesienią MPEC  otrzymał wielowariantową analizę techniczno-ekonomiczną ewentualnej rozbudowy ciepłowni miejskiej. 

Zrezygnowano „z przyczyn ekonomicznych”
Jako najlepsze rozwiązanie wybrano budowę nowego kotła wodnego o mocy 12,5 MW. Jak tłumaczono wybrany wariant zapewnia zasilanie w energię cieplną z odnawialnych źródeł energii (biomasa) w wielkości odpowiadającej zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową odbiorców. - W związku z powyższym wykorzystanie zainstalowanej mocy cieplnej oraz elektrycznej byłoby optymalne w ciągu całego roku – podawał jesienią zarząd MPEC zaznaczając, że wariant ten,  zostanie uszczegółowiony w formie studium wykonalności. - W przypadku gdyby studium nie wykazało oczekiwanych korzyści dla przedsiębiorstwa, MPEC na podstawie zawartej umowy ze Zleceniobiorcą – zakończy współpracę na tym etapie.
Studium to dotarło do miejskiej spółki na przełomie października i listopad, a w grudniu MPEC rozwiązał umowę z konsorcjum, co wydawało się ostatecznym końcem tej inwestycji. W połowie stycznia otrzymaliśmy lakoniczne odpowiedzi z MPEC: „NIE”, „TAK”, „200 tys zł” i „TAK” na zadane na początku roku pytania: Czy zarząd MPEC zdecydował już o realizacji bądź odłożeniu realizacji dokumentacji na rozbudowę źródła ciepła spółki o kocioł na biomasę? Czy spółka zakończyła współpracę z Tractebel Engineering? Ile wyniosły poniesione dotychczas koszty prac nad dokumentami? Czy zostały one pokryte w 2016 roku?
Gdy dopytujemy o powody zerwania umowy z firmą Tractebel Engineering MPEC odpowiada, że została ona rozwiązana (w dniu 7. 12. 2016 r.) „po wykonaniu opracowania studium wykonalności z przyczyn ekonomicznych”. 

Polityka Państwa?
Pod koniec stycznia 2017 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku wszczął, na wniosek MPEC Łomża postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej „dla przedsięwzięcia polegającego na Rozbudowie Ciepłowni Miejskiej w Łomży o kocioł wodny o mocy 12,5 MW z wykorzystaniem biomasy jako paliwa”. 
Teraz MPEC poinformował nas, że „rozwiązanie w zakresie budowy układu wysokosprawnej kogeneracji opartej o kocioł biomasowy jest nadal rozważane i planowane są kolejne prace przygotowawcze”. Jak przekazuje działania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia zostały wykonane siłami własnymi spółki. 
Na pytanie czy przedstawione przez firmę Tractebel Engineering studium wykonalności wskazuje na uzasadnienie ekonomiczne dla całego przedsięwzięcia przekonuje, że „analizy dotychczas wykonane wskazują, że rozbudowa ciepłowni o kocioł biomasowy z układem kogeneracyjnym jest działaniem słusznym, wpisującym się również w politykę klimatyczną Państwa i właśnie dla tego typu działań istnieje szansa wsparcia finansowego w programach operacyjnych, ogłaszanych w NFOŚiGW.” 

O planach inwestycji w biomasę przez MPEC radni miasta nic nie wiedzą, choć koszt tego przedsięwzięcia został szacowany na poziomie 41,5 mln zł. Maksymalne dofinansowanie przedsięwzięcia może wynosić do 50% jej kosztów. Według informacji przekazywanych przez władze miejskiej spółki inwestycja będzie opłacalna jeśli do każdej MWh energii elektrycznej wyprodukowanej przez MPEC Łomża dopłata rządowa będzie wynosiło ok. 190 zł – stale przez 15 lat.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę