Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Plakaty Zenona Kowalczyka na każdą okazję

Wystawę plakatów artysty z Ostrołęki Zenona Kowalczyka otwarto w Galerii Pod Arkadami. Jest wśród nich słynny antywojenny plakat „War Peace” doceniony na JAGDA Peace Posters International Exibition '87 w Hiroszimie oraz wiele innych prac absolwenta warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, promujących przede wszystkim wydarzenia kulturalne w Ostrołęce. – Czuję się kontynuatorem polskiej szkoły plakatu – mówi Zenon Kowalczyk. – Zostałem wykształcony przez profesorów, którzy byli jej trzonem i kontynuuję te założenia, które zostały mi przez nich wpojone!

Pierwsze plakaty, pochodzący z Myszyńca, Zenon Kowalczyk wykonał jeszcze podczas nauki w liceum ogólnokształcącym. Kolejnym krokiem były studia na Wydziale Grafiki  ASP w Warszawie, ukończone z wyróżnieniem w 1983 roku.

– Miałem szczęście trafić na wybitnych profesorów – wspomina Zenon Kowalczyk. – To takie nazwiska jak Tadeusz Jodłowski, Leszek Hołdanowicz czy Eugeniusz Markowski, profesor malarstwa, chociaż nie poszedłem zbytnio w tym kierunku, bo pasjonowała mnie grafika.

Po studiach artysta zamieszkał w Ostrołęce, gdzie organizuje plenery malarskie, współtworzy

Ostrołęckie Towarzystwo Fotograficzne, prowadzi miejską galerię sztuki współczesnej Galeria Ostrołęka, ale przede wszystkim tworzy. Plakat jest jego ulubioną formą, a swe dokonania w tej dziedzinie przed wystawą w Łomży prezentował też w siedmiu innych miejscach, między innymi Warszawie, Suwałkach czy partnerskim mieście Ostrołęki, Meppen w Niemczech. Do Galerii Pod Arkadami wybrał swe najciekawsze prace, pochodzące z lat 1983-2013.

– Można tę wystawę potraktować jako retrospektywną, bo jest tu mój pierwszy plakat i jeden z ostatnich – mówi Zenon Kowalczyk. – Nie jest to coś, co robię na pęczki, więc w razie propozycji wystawy muszę wybrać taki najbardziej reprezentatywny zestaw. W Łomży plakatu jeszcze nie pokazywałem, więc mogłem wybrać najstarsze i współczesne prace.

Są wśród nich najrozmaitsze plakaty, przede wszystkim reklamujące wydarzenia kulturalne w Ostrołęce, jak Noc Muzeów, OSPA – Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Kabaretową, przeglądy filmowe, mistrzostwa tańca towarzyskiego, wystawy, festiwale fotograficzne, ale też muzealne czy dedykowane choćby zespołowi pieśni i tańca „Kurpie“. Jednak najważniejszy dla autora jest ten doceniony w dalekiej Japonii –  „War Peace“, ukazujący w niezwykle wysublimowanej i zarazem oszczędnej  formie, jak łatwo przejść od symbolizowanego błękitem pokoju do naznaczonej krwią wojennej zawieruchy.

–To pierwszy plakat, który tak mocno zapadł mi w pamięci – mówi Zenon Kowalczyk. – Był eksponowany w Japonii na wystawie plakatu pokojowego w Hiroszimie i niewielu plakacistów z Polski brało w tym udział. Poza tym była to również forma konkursu, więc zaistnienie na tej wystawie było dla mnie ogromnym wyróżnieniem.

Wystawa „Plakaty” jest już trzecią łomżyńską ekspozycją w karierze Zenona Kowalczyka, po indywidualnej wystawie rysunku „Światłorysy” w 1985 oraz udziale w zbiorowej prezentacji  Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego „Ostrołęka. Portret miasta” w roku 2015.

– Specjalizuję się też w projektowaniu znaków graficznych – mówi Zenon Kowalczyk. – Jest to temat niezwykle interesujący i gdyby była możliwość chętnie pokazałbym w Łomży zestaw takich specjalnie przygotowanych znaków!

 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Od prawej: Zenon Kowalczyk, Przemysław Karwowski
Foto: Zenon Kowalczyk
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę