Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Finansowy kurek kultury dokręcany coraz bardziej

Główne zdjęcie
Drozdowo, Dworek Lutosławskich, Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża.

Zarząd Województwa Podlaskiego rozdzielił 750 tysięcy złotych na wydarzenia kulturalne. Wśród 105 dofinansowanych zadań, imprez i festiwali z terenu całego województwa znalazły się tylko cztery z Łomży, które otrzymają łącznie „zawrotną” kwotę 17,5 tysiąca złotych. Nie ma wśród nich: Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”, Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie oraz Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”. Organizatorzy części z tych imprez będą występować o dofinansowanie ponownie, inni uzyskali gwarancje od władz, że otrzymają pieniądze z innych źródeł. Nie zmienia to faktu, że z roku na rok łomżyńska kultura jest sekowana coraz bardziej.

W tym roku o dotacje „w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w sferze upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji oraz w sferze działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego” wystąpiło 239 podmiotów. Wybrano spośród nich 105, w tym:
– „Nazwisko – dziedzictwo i tożsamość. Warsztaty genealogiczne dla młodzieży i seniorów” –Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów – 5 tys. zł;
– „Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego 2017 roku” – Społeczno-Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży, Oddział w Czarnej Wsi Kościelnej – 5 tys. zł;
– „Łomża Blues Rock Festiwal 2017” - Federacja Dla Łomży – 4,5 tys. zł;
– XI Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” – parafia rzymskokatolicka pw Krzyża Świętego w Łomży – 3 tys. zł.
Do tego  Fundacja „Sztuk i Dialogu” z Jedwabnego otrzyma od Urzędu Marszałkowskiego upominki rzeczowe na nagrody w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych.
Nie wygląda to imponująco, tym bardziej, że łomżyńscy organizatorzy imprez aplikowali o wyższe kwoty (np. parafia Krzyża Świętego liczyła na 6 tys. zł, a otrzyma połowę tej sumy). Łatwo też zauważyć na liście dofinansowanych imprez wiele prawidłowości. Przeważają bowiem wśród nich te ze wschodu województwa, gdzie władze przyznają kwoty 10 - 30 tys. zł, pomijając imprezy z naszego regionu. Kuriozalnym wydaje się też fakt dotowania kwotą 10 tys. zł. VI Festiwalu Kultury Serbskiej „Vidovdan” w Białymstoku, w sytuacji, gdy jedyna na taką skalę, promująca unikalną kulturę Kurpiów impreza Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie nie otrzymała ani grosza. Organizatorzy – Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – będą występować o dofinansowanie ponownie, licząc, że tym razem ich projekt zyska uznanie i 24 edycja imprezy w nowogrodzkim skansenie odbędzie się zgodnie z planem.

W lepszej sytuacji jest, organizujący jubileuszowy, 30 Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”, łomżyński Teatr Lalki i Aktora, bowiem dyrektor instytucji otrzymał zapewnienie, że Urząd Marszałkowski znajdzie środki na tę cieszącą się sporą renomą w kraju i poza jego granicami imprezę z innych źródeł, tak więc nie musiał występować poprzez fundację o dotację w konkursie. Również Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży będzie dopiero aplikować o środki na jesienny, już 13, Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”, i są nieoficjalne zapewnienia, że otrzyma przynajmniej część kwoty o którą zamierza się ubiegać.
Kolejna duża impreza w naszym regionie, Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, nie jest uzależniona od tych środków, gdyż Regionalny Ośrodek Kultury i dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Szymański pozyskali już pieniądze z innych źródeł marszałkostwa.

Wojciech Chamryk

210510110729.png

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę