Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Po latach zmienią wreszcie plan blokujący inwestycje?

Główne zdjęcie
Obszar przy ul. Meblowej dla którego ma być zmieniany plan zagospodarowania przestrzennego na taki, który umożliwi inwestycje gospodarcze. Kółkiem zaznaczona jest miejska działka "inwestycyjna" w Podstrefie Łomża SSSE.

Na najbliższą sesję Rady Miejskiej Łomży ma trafić projekt uchwały w sprawie rozpoczęcia prac nad zmianą zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów pomiędzy ulicami Meblową i Ciepłą. Uchwalony w 2009 roku plan skutecznie ogranicza możliwości realizacji inwestycji gospodarczych w tej części Łomży. Kilka tygodni temu pisaliśmy, że z tej przyczyny wycofał się inwestor, który chciał kupić znajdującą się tu działkę o pow. 2,5 ha, która formalnie włączona jest do Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ale przez uchwalone przez władze miasta fatalne zapisy w planie, gospodarczo jest nie do wykorzystania...

W uzasadnieniu opublikowanego projektu uchwały czytamy, że zmiana planu jest zasadna z uwagi na wymogi Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz chęć pozyskania inwestorów zewnętrznych. „W nawiązaniu do wymogów SSSE oraz innych inwestorów zainteresowanych ofertą inwestycyjną miasta określono zalecane parametry dla nowej zabudowy na działkach inwestycyjnych przeznaczonych do utworzenia Podstrefy Łomża oraz innych terenach inwestycyjnych miasta. Z przeprowadzonych analiz wynika, że konieczna jest zmiana parametrów zabudowy, które w obecnie obowiązującym planie są niekonkurencyjne w porównaniu z terenami sąsiadujących z Łomżą podstref SSSE. Zmiana planu obejmować będzie zmianę ustaleń w zakresie parametrów i wskaźników zabudowy takich jak m.in. zwiększenie powierzchni zabudowy terenów objętych zmianą, zwiększenie wysokości budynków oraz zmniejszenie powierzchni biologicznie czynnej na tych terenach.”

Przypomnijmy zapisy tego planu w stosunku do miejskiej działki przy ul. Ciełej, która wchodzi w skład SSSE, są wręcz kuriozalne. Stanowią one, że dla blisko połowy 2,5 ha działki, podstawowym przeznaczeniem terenu jest zabudowa usługowa z zakresu turystyki, gastronomi i handlu.  Na pozostałym obszarze tej działki plan przewiduje zabudowę produkcyjno – techniczną i usługową, ale z wielkimi jak dla terenów inwestycyjnych ograniczeniami. Łączną powierzchnia zabudowy to jedynie do 50% powierzchni nieruchomości, przy czym 30% musi pozostać zielone. Są też ograniczenia m.in. co do wysokości budynków. 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący rejon pomiędzy ul Poznańską, Meblową, a Wosjka Polskiego został uchwalony w 2009 r. Powstał „na zlecenie” biznesmenów, którzy na terenach dawnej bawełny zapowiadali budowę wielkiej galerii handlowej. Ci sami przedsiębiorcy snuli wizje budowy w okolicy dawnego ziemnego fortu carskiego nowoczesnego centrum wypoczynkowego i rozrywkowego, a władze miasta ochoczo wpisały ją do planów skutecznie blokując inwestycje. O potrzebie zmiany tego planu pisaliśmy wielokrotnie. Warto przy tej okazji przypomnieć, że już raz w  2012 roku Rada Miejska Łomży podejmowała uchwałę, która miała doprowadzić do zmiany nieżyciowych zapisów tego planu, ale nic z tego nie wyszło. Miejmy nadzieje, że teraz będzie inaczej.

zobacz:
Koszty złych decyzji władzy...
Słono płacimy za złe decyzje władz
Nie nadążamy ze Strefą

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę