Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 marca 2023 napisz DONOS@

PIRol nie chce tu dzików

Główne zdjęcie
Aktualny (na 23 stycznia 2017 r.) zasięg obszarów objętych restrykcjami w związku z ASF

Podlaska Izba Rolnicza domaga się dalszego odstrzału dzików w województwie podlaskim. Izba chce wybicia dzików wzdłuż wschodniej granicy Polski, ale także w pasie o szerokości około 50 km od granicy obszaru objętego ograniczeniami. Te obszary bezpośrednio dotykają m.in. terenów powiatu łomżyńskiego. - To ostatni moment aby zapobiec katastrofie w produkcji rolnej i branży przetwórstwa mięsnego - apeluje PIR w liście skierowanym do ministra ochrony środowiska Jana Szyszki.

PIR podnosi, że pomimo realizowanych odstrzałów w ramach planów łowieckich oraz odstrzału sanitarnego do podlaskiego samorządu rolniczego docierają sygnały o watahach dzików buchtujących pola.
- Wszyscy doskonale wiemy, że każdy nowy przypadek wystąpienia choroby ASF, której wektorem zdecydowanie jest dzik, pociąga za sobą duże koszty, a dalsze rozprzestrzenianie się wirusa stanowi zagrożenie dla produkcji trzody chlewnej oraz całej gospodarki. Maksymalna depopulacja chorych dzików konieczna jest także ze względu na ochronę zdrowych dzików z pozostałej części kraju - czytamy w liście.
PIR wnioskuje, aby w opracowywanych przez MOŚ Wieloletnich Łowieckich Planach Hodowlanych nie ujmować hodowli dzików w pasie o szerokości około 50 km od granicy obszaru objętego ograniczeniami w województwie podlaskim oraz wzdłuż wschodniej granicy państwa.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę