Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Orientalne postery Izabeli Targ

Izabela Targ, na swej pierwszej wystawie indywidualnej, zaprezentowała cykl rysunków zainspirowanych kulturą i sztuką Dalekiego Wschodu. Łączące różne techniki prace cechuje bogactwo wzorów i inspiracji, od secesji przełomu XIX i XX wieku do współczesnej mangi. – Są tu motywy fantastyczne, książkowe, kwiaty i ładni chłopcy, czyli wszystko to, co lubię! – mówi Izabela Targ. – Prace wykonane taką techniką są pokazywane w Galerii N po raz pierwszy! – dodaje kierownik Klubu Wojskowego Ryszard Matuszewski. – Jestem pod dużym wrażeniem, bo to rysunek bardzo specyficzny i jedyny w swoim rodzaju.

Twórczość łomżynianki Izabeli Targ jest dowodem na to, że talent i prawdziwe zamiłowanie do tego co się robi to podstawa, a wtedy nawet brak formalnej edukacji plastycznej nie jest przeszkodą.

– Nigdy nie uczyłam się profesjonalnie rysunku, nie chodziłam do szkoły plastycznej – mówi Izabela Targ. – Ale rysuję już od dziecka, zawsze robiłam jakieś „bazgrołki”.

Z rozmaitymi technikami plastycznymi zetknęła się dopiero studiując architekturę krajobrazu, jednak jak podkreśla do wszystkiego doszła sama metodą prób i błędów, a postery prezentowane na wystawie tworzy od jakichś czterech lat.

– Na studiach co prawda miałam rysunek, ale nie był to rysunek artystyczny, bardziej techniczny – wyjaśnia Izabela Targ. – Robiliśmy też wizualizacje, ale to był zupełnie inny sposób rysowania, a poza tym bardzo dużo rzeczy robi się w komputerze, więc to ręczne rysowanie odchodzi do lamusa.

Tymczasem takie właśnie rysowanie było dla niej najbardziej interesujące, tym bardziej, że zafascynowana azjatycką kulturą znalazła wiele nowych, bardzo oryginalnych tematów.

– Kultura Azji interesowała mnie od zawsze, a od 10 lat konkretnie popkultura Korei Południowej – mówi Izabela Targ. – Jestem zainteresowana tamtejszą muzyką, bardzo specyficznym światem przemysłu muzycznego i jego idolami.

Prezentowane na wystawie prace to w znacznej mierze wizerunki ulubieńców koreańskiej publiczności, chociaż są też portrety artystów z innych regionów świata, np. Amerykanina Prince'a, a zostały wykonane mieszaną techniką mixmedia.

– Używam japońskich markerów firmy Copic – są to tusze na bazie alkoholu i pięknie się rozprowadzają i łączą na odpowiednim papierze – opowiada Izabela Targ. – Większą część posterów wykonuję więc tymi markerami, później dodaję  kredki, suche pastele, a po zeskanowaniu takiej pracy jeszcze obrabiam ją w Photoshopie – głównie tła, żeby efekt przy wydruku był jak najbardziej harmonijny.

Po publikowaniu prac w internecie młoda artystka spełniła swe marzenie o wystawie, ale ma też kolejne plany, dotyczące projektowania i rysowania.

– To jest moje wielkie marzenie, żeby mieć okazję zaprojektować kiedyś okładkę płyty! – mówi Izabela Targ. – Kolejnym są ilustracje do książek, np. jakieś bajkowe klimaty,  legendy, albo dla dzieci, bo to też mnie bardzo kręci i chciałabym kiedyś coś takiego zrobić.

 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

210510110729.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę