Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 maja 2021 napisz DONOS@

Wielką Warszawę rysuje także poseł z Łomży

Główne zdjęcie
Poseł Lech Antoni Kołakowski

„Trzeba zmieniać ustrój Warszawy” - mówi łomżyński poseł Lech Kołakowski. To on jest jednym z parlamentarzystów PiS, którzy podpisali się pod złożonym w Sejmie projekt ustawy zakładającym zmianę statusu miasta stołecznego Warszawy. Posłowie PiS chcą ją powiększyć o 32 okoliczne gminy. Projekt wywołał burzę w warszawskim świecie politycznym. Niestety w skład wielkiej Warszawy nie wejdzie Łomża, ale łomżyński poseł twierdzi, że „należy wspierać działania samorządu warszawskiego” dlatego projekt ustawy popiera.

Posłowie PiS, którzy podpisali się pod ustawą o wielkiej Warszawie
Posłowie PiS, którzy podpisali się pod ustawą o wielkiej Warszawie

Projekt zmian ustroju Warszawy od chwili pojawienia się wzbudza wiele kontrowersji, przy czym w dyskusji przeważają głosy negatywne. Autorzy, którym przewodzi poseł PiS Jacek Sasin, w poprzednich wyborach samorządowych był przeciwnikiem Hanny Gronkiewicz-Waltz (PO) w wyścigu o fotel prezydenta Warszawy, zapomnieli do ustawy wpisać podwarszawskiej gminy Podkowa Leśna. Połączona Warszawa byłaby większa niż Londyn czy Nowy Jork. Podstawowym zarzutem jest jednak ten, że działaczom PiS nie chodzi o to by ułatwić życie mieszkańcom stolicy i okolicznych gmin, ale przejąć władzę w stolicy. Projekt zakłada bowiem „unię personalną”, w której prezydent stolicy będzie równocześnie burmistrzem nowego tworu, składającego się oprócz Warszawy z 32 okolicznych gmin. Ich przedstawiciele razem z reprezentantami 18 obecnych dzielnic Warszawy stworzyliby 50-osobową radę, która by zarządzała nowo powstałym tworem. Dziś w Warszawie rządzi PO, ale w 30 okolicznych gminach PiS.

Okazuje się, że spośród posłów PiS, którzy podpisali się pod projektem ustawy w sprawie „wielkiej Warszawy” tylko dwoje mieszka w stolicy lub jej pobliżu. Cała reszta jest z innych regionów kraju. Wśród nich ze zdziwieniem odnajdujemy także łomżyńskiego posła Lecha Kołakowskiego. Ten przekonuje, że projekt popiera bo „ma służyć rozwojowi metropolitarnemu Warszawy”, i że „trzeba zmieniać ustrój Warszawy”. Zapewnia też, że po zmianie będzie tam „sprawiedliwe rządzenie”.

(Aż trudno to skomentować)


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę