Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Jak w prywatnym folwarku...

O tym, co się dzieje w miejskich spółkach, mieszkańcy Łomży wiedzą niewiele. Informacje ze spółek są chowane niczym tajemnice Układu Warszawskiego, a przekazywane odpowiedzi na pytania są wybiórcze i pokrętne. Konsternację wywołują nawet pytania o to kto ma zostać prezesem... Formalnie spółki należą do miasta, ale funkcje właścicielskie jednoosobowo pełni prezydent Łomży. W miejskiej rzeczywistości to Mariusz Chrzanowski decyduje, kto ma nimi kierować, ile ma zarabiać i ...komu ma płacić.

Na początku grudnia prezydent Chrzanowski zapowiedział zmiany w zarządach dwóch największych miejskich spółek MPEC i MPWiK. Zmiany wymusza nowa ustawa kominowa, czyli o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Uchwalone w czerwcu przez rządzącą w kraju większość posłów prawo miało ograniczać gigantyczne zarobki prezesów w największych publicznych spółkach, ale w Łomży oznacza ono, że pobory zarządzającym MPEC-em i MPWiK-iem trzeba znacząco podnieść. Dlatego ogłaszając to prezydent Łomży zapowiadał, że od 1. lutego 2017 roku w obu spółkach będą zarządy jednoosobowe, a nie dwuosobowe jak dotychczas. Nowi prezesi mieli dostać kontrakty menedżerskie z poborami po ok. 13 tys. zł miesięcznie, co oznaczałoby i tak oszczędności dla spółek, bo dziś każdy z członków zarządów zarabia po ok. 8 tys. zł miesięcznie. 

O tym, kto ma od lutego kierować spółkami jest tajemnicą poliszynela. Nazwiska podają od kilku tygodni, ale formalnie nikt nie został powołany. Przed miesiącem pytaliśmy w ratuszu, czy prawdą jest, że prezydent wskazał jako przyszłych prezesów spółek: MPEC Radosława Żegalskiego, a MPWiK Mariusza Konopkę? Pierwsza odpowiedź przyszła dwa tygodnie później i wyczytać z niej można, że „27. grudnia 2016 roku odbyły się Zgromadzenia Wspólników Spółek MPWiK Sp. z o.o. oraz MPEC Sp. z o.o., które podjęły decyzje skutkujące zmniejszeniem liczebności zarządów wspomnianych spółek, jednak nie podjęto uchwały o powołaniu wskazanych w pytaniu osób na stanowisko prezesa.” Łukasz Czech z ratusza napisał, że „organem właściwym do podpisania z Członkiem Zarządu umowy o pracę bądź kontraktu menedżerskiego jest Rada Nadzorcza.” Na uwagę, że pytanie nie dotyczy tego, czy prezydent powołał prezesów, ale czy wskazał ich jako przyszłych prezesów, po kolejnych dwóch tygodniach ratusz odpisał, że „podczas Walnych Zgromadzeń Wspólników spółek MPEC i MPWiK nie podjęto uchwał, w których bezpośrednio wskazane byłyby  jakiekolwiek osoby na stanowisko przyszłych prezesów zarządów tych spółek.”

Pytania o nowych zarządzających spółkami wywołują konsternacje także w samych spółkach. 11. stycznia, a więc na ponad tydzień przed planowanymi posiedzeniami rad nadzorczych, na których mieli być powołani „nowi” prezesi, oficjalnie pytaliśmy o to kiedy planowane jest najbliższe posiedzenie Rady Nadzorczej spółki i jaki jest program tego posiedzenia. Odpowiedzi, podobnie jak z ratusza, doszły po dwóch tygodniach – już po posiedzeniach. MPEC podał, że najbliższe posiedzenie planowane jest na 31. stycznia 2017 r. (ostatecznie przesunięto na jutro), a porządek obrad dotyczy analizy bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Zarząd MPWiK poinformował, że ostatnie posiedzenie Rady Nadzorczej odbyło się 20. stycznia, ale o porządku nic nie wspomina odsyłając z pytaniami do Rady Nadzorczej. 

W obu przypadkach odpowiedzi zawierają tylko fragment prawdy. W przypadku MPEC posiedzenie RN odbyło się 19. stycznia, ale zostało przerwane na kilkanaście dni w związku z niemożliwością rozdzielenia władzy pomiędzy obecnych członków zarządu spółki. Tam samo było w MPWiK, dlatego obrady z 20. stycznia przerwano do początku lutego. W trakcie posiedzeń rad nadzorczych, uczestniczący w obradach przedstawiciel prezydenta jednoznacznie wskazywał, kogo chce, aby powołano na prezesów spółek. Problemem nie było to, lecz kim w spółkach mają zostać dwaj pozostali członkowie zarządów, których do władz tych spółek powołano zgodnie z wcześniejszą wolą prezydenta.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę