Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Ptasia grypa już w Pułtusku

W ciele padłego łabędzia którego zwłoki znaleziono w rzece Narew w Pułtusku potwierdzono wysoce zjadliwą grypę ptaków podtypu H5N8. Do piątku w Polsce odnotowano już 26 przypadków tej choroby u dzikich ptaków i 33. ogniska u drobiu w gospodarstwach.

W związku z kolejnymi przypadkami występowania groźnej choroby drobiu w kolejnych regionach kraju Ministrostwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii apelują do hodowców drobiu o przestrzeganie zasady bioasekuracji, ostrzegają też, że za brak ich stosowania będą nakładane kary administracyjne. Należy bezwzględne:
̵  zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
̵  nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
̵  nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
̵  stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
̵  stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
̵  przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.

Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu: depresja, gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność, biegunka. Padnięcia taków mogą być nagłe, bez widocznych objawów. Śmiertelność może dochodzić do 100%.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę