Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

Kluby będą oddawać miejskie dotacje?

„Wprowadzenie nadzoru nad Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Łomży zgodnie z zasadami funkcjonowania kontroli zarządczej w Mieście Łomża”, oraz „wyjaśnienie prawidłowości zastosowanych ulg za korzystanie z obiektów Stadionu Miejskiego” to niektóre z rekomendacji jakie wydało Biuro Audytu i Kontroli Urzędu Miejskiego po przeprowadzeniu kontroli przekazywania dotacji dla kliku klubów sportowych w Łomży. W stosunku do dwóch z nich BAiK zaleca ponownie przeanalizowanie udzielenia dotacji „i po uzyskaniu pewności, że środki nie zostały prawidłowo wykorzystane, wystąpić o zwrot dotacji z odsetkami”.

Rokrocznie do klubów sportowych działających na terenie Łomży trafiają w formie dotacji miejskie środki. Tylko w styczniu br. w ramach otwartych konkursów na realizację zadań publicznych w sferze wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu pomiędzy organizacje i kluby sportowe z terenu Łomży rozdysponowano kwotę miliona złotych (zobacz: Milion dla klubów sportowych z Łomży). Pieniędzy, które przekazywane są z kasy miasta dla klubów jest znacznie więcej.

Kontrola wykazała, że nie było kontroli?
Biuro Audytu i Kontroli od lipca do listopada ubiegłego roku przeprowadziło kontrolę przekazywania dotacji dla klubów sportowych przez trzy ratuszowe wydziały: Centrum Współdziałania Społecznego, Wydział Kultury i Promocji, Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia. Jak przekazuje Łukasz Czech z ratusza Badaniem objęto 2015 r. i pierwsze półrocze 2016 r. Sprawdzono dotacje udzielone klubom ŁKS 1926, LŁKS „Prefbet Śniadowo”, Klubowi Uczelnianemu AZS PWSIiP, Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „Butterfly” i Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu “Dziewiątka”. Jak się okazuje jest wiele zastrzeżeń przede wszystkim co działania miejskich urzędników. BAiK rekomenduje m.in. „opracowanie procedur przydziału środków na realizację zadań przez organizacje pozarządowe” i określenie wzorów dokumentów, wyeliminowanie błędów występujących w dokumentacji, ujednolicenie numeracji umów, czy parafowanie ich przez radcę prawnego. Inne rekomendacje dotyczą: prowadzenia wspólnego jednolitego wykazu rozdzielonych środków przez wydziały, zakładanie teczek spraw w wydziałach merytorycznych i prowadzenie kontroli stanu realizacji zleconego zadania oraz prawidłowości wykorzystania środków.
BAiK sformułowało także zastrzeżenia do funkcjonowania Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zarządza obiektami sportowymi miasta m.in. Stadionem Miejskim czy boiskami Orlik przy ul. Katyńskiej, z których korzystają kluby sportowe. Audytorzy rekomendują wprowadzenie nadzoru nad MOSiR-em „zgodnie z Zasadami funkcjonowania kontroli zarządczej w Mieście Łomża” oraz „wyjaśnienie prawidłowości zastosowanych ulg za korzystanie z obiektów Stadionu Miejskiego.”
Wśród przekazanych nam rekomendacji jest także ta dotycząca ponownego przeanalizowania udzielonych dotacji, „ze szczególnym zwróceniem uwagi na rozliczenie Klubu Uczelnianego AZS PWSIiP oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego „Dziewiątka” i po uzyskaniu pewności, że środki nie zostały prawidłowo wykorzystane, wystąpić o zwrot dotacji z odsetkami.”

Jakie są wyniki tej kontroli i skutki ujawnionych nieprawidłowości?
- Powyższe rekomendacje są obecnie wdrażane przez skontrolowane wydziały Urzędu Miejskiego – odpowiada Łukasz Czech z ratusza.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę