sobota, 16 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif

Ptasia grypa coraz bliżej

O wykryciu kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 informuje Główny Lekarz Weterynarii. Groźnego wirusa wykryto w ciałach padłych łabędzi niemych w centrum Wrocławia oraz w okolicy jeziora Trzesiecko w Szczecinku (województwo zachodniopomorskie). Tego samego wirusa wykryto także w małym gospodarstwie w powiecie żyrardowskim koło Warszawy. To już 32. gospodarstwo w Polsce i pierwsze na Mazowszu w który wykryto wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 u drobiu.

W związku z kolejnymi przypadkami występowania groźnej choroby drobiu w kolejnych regionach kraju specjalny apel do hodowców drobiu wdały Ministrostwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii. Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego – jak podkreślają ministerstwo i GLW - należy bezwzględne przestrzegać zasady bioasekuracji:
̵  zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
̵  nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
̵  nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
̵  stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
̵  stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
̵  przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.

Ministerstwo rolnictwa i GLW ostrzegają też, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne.

Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu: depresja, gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność, biegunka. Padnięcia taków mogą być nagłe, bez widocznych objawów. Śmiertelność może dochodzić do 100%.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0