Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

„Znaki” Macieja Balcara

Główne zdjęcie
Fot. Bartosz Nowicki

Maciej Balcar ponownie zaśpiewa w Łomży, promując tym razem swą najnowszą płytę „Znaki”. Będzie to jedna z nielicznych okazji posłuchania na żywo wokalisty kultowego Dżemu w solowym repertuarze, bo na ten rok zaplanował tylko 16 takich koncertów. Artysta tym chętniej wraca do Łomży, gdyż zachwyciła go reakcja wielotysięcznej publiczności i atmosfera na koncercie Dżemu w lipcu 2014 roku na Gościńcu Łomżyńskim. Teraz zapowiada bardziej kameralny, ale też pełen energii występ, a towarzyszyć mu będą znakomici i znani muzycy.

Fot. Bartosz Nowicki
Fot. Bartosz Nowicki

– Faktycznie, łomżyński koncert Dżemu był wyjątkowy, zarówno pod względem miejsca, atmosfery jak i kontaktu z publicznością – potwierdza Maciej Balcar. – Widać było gołym okiem, że Łomża zna się na dobrej muzyce, potrafi się bawić i wzruszać. Koncert solowy, jaki zaprezentuję w ramach trasy „Znaki” będzie, z racji miejsca jak i repertuaru, bardziej intymny, co nie oznacza że zabraknie rockowo-bluesowej nuty. Generalnie, nie dzielę muzyki na gatunki, tym bardziej że potrafią się one bardzo zgrabnie przenikać. Muzyka powinna być ciekawa, tylko tyle i aż tyle.
Lutowa trasa będzie promować najnowszy, ukazujący się również w tym miesiącu, album studyjny „Znaki” wokalisty. Tym bardziej warto wybrać się na ten koncert, bo z racji innych zobowiązań, przede wszystkim z Dżemem, Maciej Balcar ma bardzo mało czasu na solowe koncerty.
– Moje trasy solowe odbywają się corocznie w okresie ferii zimowych, można powiedzieć że tylko raz do roku jest okazja posłuchać tego co tworzę solowo – mówi Maciej Balcar. – Gramy bardzo skondensowane trasy, w tym roku, podobnie jak w innych latach, jest to 16 koncertów dzień po dniu, bez chwili przerwy. Podczas takich działań powstaje niesamowita więź muzyczna, której trudno nie zauważyć. Jesteśmy razem non stop, ostatnie koncerty potrafimy grać „z zamkniętymi oczami” i niesamowicie bawimy się aranżacjami. Każdy koncert jest inny i dlatego od paru lat rozpoznajemy na widowni grupę osób, która jest z nami na kilku, a czasami nawet na kilkunastu koncertach. Biorą urlop i po prostu jadą z nami na trasę. 
Najnowszą płytę Balcara promują singlowe utwory „O maku” i „Pokochaj”. Pierwsza z nich to wiersz Czesława Miłosza w przebojowej aranżacji i zarazem pierwszy teledysk w Polsce zrealizowany w technice VR 360, zaś kolejna jest przejmującą, poetycką balladą. Tych oraz innych piosenek ze „Znaków” na pewno nie zabraknie podczas koncertu w Łomży, zabrzmią też starsze utwory. Usłyszymy też przepiękny utwór Marka Grechuty „Wolność”, który Maciej Balcar jakiś czas temu nagrał i przywrócił do koncertowego życia; są też szanse, że wykona coś z repertuaru swego innego mistrza, Czesława Niemena. 
– Lista utworów, które będą grane na trasie jeszcze powstaje – wyjaśnia Maciej Balcar. – Twórczość zarówno Grechuty jak i Niemena ma dla mnie szczególną wartość, bo właśnie na ich muzyce się chowałem i towarzyszyli mi przez całe życie. Utworem „Wolność” chciałem w pewien sposób oddać hołd, jednemu z wybitnych, polskich artystów, który ukształtował mój gust muzyczny, podobnie z Niemenem. Na początku mojej artystycznej działalności zostałem zaproszony do wzięcia udziału w festiwalu w Opolu w konkursie premier, w ramach którego zaśpiewałem „Pod Papugami”. Także ci artyści w sposób szczególny zapisali się w mojej muzycznej historii. A na koncercie w Łomży, jak tylko czas pozwoli, pokażemy, a raczej zagramy dla publiczności pełen przekrój muzyki, która będzie stanowiła doskonały obraz moich muzycznych poczynań.
Wokaliście będą towarzyszyć wyśmienici, po części znani już łomżyńskiej publiczności z Ziyo, Chemii czy Oceanu, muzycy jak: Jan Gałach, Krzysztof Krupa, Maciej Mąka i Piotr Wojtanowski.
– Muzycy, którzy mi towarzyszą są najlepszą rekomendacją i gwarancją dużych wzruszeń i dobrej zabawy – potwierdza Maciej Balcar. – Gramy wielogatunkową muzykę, nasyconą ciekawymi tekstami, nierzadko bardzo poetyckimi. Słuchacze na pewno będą zadowoleni. Do tej pory tak było, a płyta, którą będziemy promować, jest najciekawszym naszym dziełem, jak dotychczas. 

Wojciech Chamryk
Fot. Bartosz Nowicki 

Rezerwacje i sprzedaż biletów na koncert Macieja Balcara 15 lutego o godz. 19:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich: Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, ul. Małachowskiego 4, tel. 86 219 01 11.


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę